smartfon Vivo NEX 3 5G
Vivo NEX 3 5G (fot. Vivo)

Zobaczcie: tak wygląda 99,6% screen-to-body ratio

„Bezramkowość” – to zdecydowanie najchętniej używane przez producentów smartfonów określenie w ostatnim czasie. Cudzysłów użyty jest tam nie bez przyczyny, bowiem o prawdziwej bezramkowości będzie mowa, kiedy ekran pokryje całą powierzchnię panelu przedniego. Vivo NEX 3 5G ma być pierwszym, który otrze się o 100% screen-to-body ratio. A przynajmniej tak deklaruje producent.

Chociaż w ostatnim czasie sporo dzieje się w segmencie smartfonów i wszystkie marki zaskakują (mniej lub bardziej, ale jednak), to są producenci, którzy myślą wyjątkowo nieszablonowo i przekraczają – wydawałoby się nieprzekraczalne – granice. Idealnym przykładem jest właśnie Vivo i seria NEX, która ma swoje początki w modelu Vivo APEX – zobaczcie/przypomnijcie sobie Vivo NEX i Vivo NEX Dual Display Edition.

Reklama

Vivo NEX 3 5G

Już za kilka dni, w najbliższy poniedziałek, 16 września 2019 roku, zadebiutuje kolejny smartfon z tej rodziny. Jak deklaruje Li Xiang, product manager serii Vivo NEX, Vivo NEX 3 5G będzie charakteryzował się współczynnikiem screen-to-body ratio na zawrotnym poziomie 99,6%. W praktyce oznacza to, że ekran pokryje niemal całą powierzchnię panelu przedniego – do tej pory nikomu się to nie udało i (zdaniem przywoływanego przedstawiciela marki) nie uda przynajmniej jeszcze przez pół roku.

Pomimo jednak, że – według deklaracji Li Xianga – „obliczono to zgodnie z ogólną metodą obliczeniową w branży” i do tego Vivo NEX 3 5G zostanie wyposażony w „wodospadowy” wyświetlacz, to wydaje mi się, że rzeczywisty współczynnik screen-to-body ratio mimo wszystko będzie mniejszy od deklarowanego. Spójrzcie bowiem na załączone poniżej zdjęcia (rzekomo) przedstawiające nadchodzącą nowość – ramki nad i pod ekranem są trochę za szerokie, aby zajmowały zaledwie 0,4% powierzchni panelu przedniego.

Wytłumaczeniem tych nieścisłości może być to, iż ze słów Li Xianga wynika, że obliczono „powierzchnię wyświetlania” i podzielono ją przez powierzchnię panelu przedniego – wówczas faktycznie możliwe jest uzyskanie 99,6% screen-to-body ratio, jednak jest to trochę zakłamywanie rzeczywistości, pomimo zasłaniania się „branżowymi standardami”.

Abstrahując jednak od tego – Vivo NEX 3 5G i tak zapowiada się zjawiskowo, co do tego nie można mieć żadnego „ale”. Będzie to bowiem pierwszy na świecie smartfon z „wodospadowym” wyświetlaczem – dopiero trzy dni później zadebiutuje Huawei Mate 30 Pro z podobnym ekranem.

smartfon Vivo NEX 3 5G
Vivo NEX 3 5G (fot. Vivo)

Źródło: Weibo dzięki GizmoChina; Weibo przez GizmoChina