TVP chce przejąć Showmax w całej Europie, a nie tylko w Polsce. Na to jednak potrzebne są pieniądze

31 stycznia Showmax wycofuje się z Polski. A może jednak nie? Jeśli rozmowy TVP i Naspersa, czyli właściciela serwisu Showmax się powiodą, możliwe, że platforma ta nie opuści naszego kraju. Mało tego – istnieje cień szansy na to, że Telewizja Polska wykupi prawo do prowadzenia serwisu we wszystkich krajach europejskich, gdzie ten operator VoD jest obecny.

Portal Wirtualnemedia.pl powołuje się na nieoficjalne informacje, z których wynika, że TVP jest chętne przejąć nie tylko całą bibliotekę filmową Showmaxa, ale serwis w całości, zyskując prawo do prowadzenia go na terenie Polski. Wspominaliśmy już o tym w połowie grudnia ubiegłego roku.

Reklama

Teraz to samo źródło wskazuje, że TVP najchętniej przygarnęłoby Showmaxa z całym dobrodziejstwem nie tylko w Polsce, ale też wykupiło serwis we wszystkich 24 krajach w Europie, gdzie ta usługa działa. Oprócz naszego kraju, Showmax obecny jest w Andorze, Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Liechtenstein, Luksemburgu, na Malcie, w Monako, Niemczech, Norwegii, Portugalii, San Marino, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

Rzecz jasna Telewizji Polskiej nie stać na tego typu wydatki. Sama opieka nad Showmaxem w naszym kraju byłaby sporym wyzwaniem finansowym, a co dopiero przejęcie serwisu w ponad 20 krajach Europy. Dlatego potrzebni będą inwestorzy, którzy wyłożą środki na tak dużą operację. Wtedy platforma stremingowa byłaby traktowana jako projekt komercyjny, niefinansowany z pieniędzy abonentów TVP. Jednocześnie nie byłoby konieczności łączenia Showmaxa z TVP VOD. Te dwa serwisy mogłyby funkcjonować jednocześnie na rynku, tak jak było to dotychczas.

Telewizja Polska musi jednak wykazać się w rozmowach z Naspersem, ponieważ nie jest jedynym kandydatem do przejęcia Showmaxa. Podobno więcej podmiotów z Polski wyraziło chęć „zaopiekowania się” tą platformą wideo.

Jeśli negocjacje się nie powiodą, Showmax przestanie działać w Polsce 1 lutego 2019 roku.

 

źródło: wirtualnemedia.pl