Routery mesh z WiFi 6 od TP-Linka: Deco X90, X60 i X20

Czy zastanawialiście się kiedyś, ile łącznie urządzeń korzysta z waszego domowego WiFi? Z pewnością coraz więcej, ponieważ sieci nie potrzebują już tylko komputery, smartfony czy tablety, ale też sprzęt RTV i AGD, urządzenia do automatyzacji domu, a co raz częściej nawet… samochody. Żeby sprostać dynamicznie rosnącym wymaganiom potrzeba naprawdę wydajnego sprzętu pozwalającego obsługiwać bardzo wiele urządzeń w tym samym czasie. TP-Link, jako producent urządzeń sieciowych, doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dlatego właśnie zaprezentował odświeżone routery z linii Deco.

TP-Link Deco – mesh dla każdego?

Słowem wyjaśnienia, system mesh od typowego, pojedynczego routera, różni się tym, że składa się na niego dwa lub więcej urządzeń rozsyłających sygnał sieciowy. Wszystko po to, by połączenie było jednakowo stabilne niezależnie od tego, w którym miejscu domu się znajdujemy. Do niedawna były to jednak sprzęty relatywnie drogie, a pojawienie się pierwszych routerów TP-Link Deco (wraz z kilkoma podobnymi rozwiązaniami innych producentów) sprawiło, że ich cena stała się akceptowalna dla większości kupujących. Teraz, w ślad za rozsądną ceną, producent oferuje jeszcze wyższą wydajność.

fot. TP-Link

Deco X90, X60, X20

Co łączy wszystkie nowe routery TP-Linka, to wsparcie dla najnowszych technologii stosowanych w sieciach bezprzewodowych, jakimi są WiFi 6 oraz WPA 3. Poza tym mamy dość sporo różnic, wpływających na ostateczną cenę urządzeń.

I tak, najwyższy model z serii, X90, to urządzenie pracujące w trzech zakresach (dwóch 5 GHz i jednym 2.4 GHz), potrafiące dynamicznie przełączać połączone urządzenia pomiędzy nimi. Producent deklaruje możliwość skutecznego pokrycia sygnałem obszaru nawet ponad 550 metrów kwadratowych, a maksymalna liczba urządzeń obsługiwanych jednocześnie to aż 200 sztuk. Podstawowy zestaw Deco X90 kosztuje 449,99 dolarów. Użytkownik otrzymuje w tej cenie dwa moduły zdolne obsłużyć połączenie internetowe o prędkości do 1 gigabita.

Model X60 różni się od większego brata przede wszystkim maksymalnym zasięgiem – ponad 460 metrów kwadratowych oraz tym, że potrafi obsłużyć maksymalnie do 150 urządzeń jednocześnie. Ten, kto pogodzi się z tymi ograniczeniami, sporo zaoszczędzi – X60 kosztuje niemal 200 dolarów mniej – 269,99. X20 to już urządzenie dwuzakresowe, o zdecydowanie niższych parametrach zasięgu. Jest też zauważalnie najtańsze – jego koszt to 189,99 dolarów amerykańskich.

fot. TP-Link

Nowe routery wkrótce w sprzedaży

Jeżeli ktoś zastanawia się nad zakupem routera typu mesh, rozsądnym będzie uzbrojenie się w odrobinę cierpliwości. Nowości od TP-Linka pojawią się w sprzedaży już w marcu, a wsparcie dla WiFi 6 i WPA3 to z pewnością dodatki, które sporo przedłużą cykl życia urządzenia.

Źródło: The Verge