Domowa sieć WiFi: bezpiecznie, szybko i stabilnie dzięki technologii mesh

Artykuł sponsorowany

Instalacja i konfiguracja domowej sieci WiFi to zadanie, które część użytkowników decyduje się powierzyć profesjonalistom. Do niedawna była to dość skomplikowana procedura, jednak od tego czasu w sprzedaży pojawiły się urządzenia dostarczane, między innymi, przez firmę TP-Link, dzięki którym każdy będzie mógł wyposażyć się w sieć bezprzewodową o odpowiednich dla niego parametrach. Jej konfiguracja jest bardzo prosta.

O dobrym WiFi łatwo zapomnieć

Jednym z najważniejszych etapów budowy i modernizacji domu jest zaprojektowanie i montaż instalacji zapewniających dostęp do mediów: elektrycznej, wodnej czy grzewczej. Jako że nie wyobrażamy sobie współczesnego domu czy mieszkania bez połączenia z internetem, warto również pomyśleć o zapewnieniu szybkiego i bezawaryjnego dostępu do sieci i doprowadzeniu kablowych połączeń sieciowych wszędzie tam, gdzie mogą okazać się niezbędne.

Na nieco późniejszym etapie warto również zadbać o odpowiednią sieć WiFi. Żyjemy w czasach, kiedy coraz więcej urządzeń łączy się z internetem bezprzewodowo, dlatego szybka, wydajna i bezpieczna sieć bezprzewodowa to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia każdego domu.

Poprawnie skonfigurowana sieć WiFi sprawia, że zapominamy o jej istnieniu na dobre, sięgając do pamięci wyłącznie wtedy, gdy chcemy do niej przyłączyć nowe urządzenie. Jest szybka, wydajna, bezpieczna i dostępna w każdym zakamarku domu czy mieszkania. Dzięki routerom TP-Link wykorzystującym technologię mesh, możemy stworzyć ją w zaledwie kilka chwil. A wszystko przy pomocy… naszego smartfona.

Dlaczego mesh?

Kończąc wstęp celowo wspomniałem o technologii mesh, a to dlatego, że rozwiązanie to ma, względem dotychczas stosowanych modeli sieci bezprzewodowych, szereg korzyści.

Pierwszą i najważniejszą z nich jest stabilność połączenia. Routery pracujące w systemie mesh tworzą jednolitą sieć WiFi, przez co dane urządzenie odbiorcze zawsze łączy się z tym, którego zasięg w danym miejscu jest najsilniejszy. Ma to szczególnie istotne znaczenie w przypadku nieruchomości, w których sieć bezprzewodową tworzy kilka urządzeń nadawczych. Przełączenie się między nimi powoduje krótkotrwałe zerwanie połączenia, co może być odczuwalne dla użytkownika. W przypadku mesh ten problem nie występuje.

Drugą zaletą systemu mesh jest prostota konfiguracji. Wystarczy kilka kliknięć w aplikacji mobilnej zainstalowanej na smartfonie, by skonfigurować routery do obsługi połączenia sieciowego i dodać nowe jednostki. Decydując się na korzystanie z innych rozwiązań niż sieć jednolita, każde kolejne urządzenie nadawcze należy skonfigurować oddzielnie, co może okazać się trudnym zadaniem, zwłaszcza dla osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z instalacją i konfiguracją WiFi.

Nie bez znaczenia jest również wygląd zewnętrzny urządzeń. Routery mesh to niewielkie, owalne bądź prostokątne przedmioty, pozwalające na wkomponowanie ich w wystrój niemal każdego wnętrza. Ich obudowy są minimalistyczne i dyskretne, przez co z pewnością nie będą odwracać uwagi gości od tego, co w naszym wnętrzu chcemy zaprezentować przede wszystkim, a dla domowników w krótkim czasie staną się zupełnie przezroczyste i obojętne.

TP-Link mesh

Skoro zatem podjęliśmy decyzję o skorzystaniu z technologii mesh, warto wybrać rozwiązanie, które będzie idealnie dopasowane do naszego wnętrza. Poniżej kilka przykładowych, wartych rozważenia wariantów, w zależności od kubatury mieszkania.

Mieszkanie w bloku – router TP-Link Deco M4 z modułem Deco M3W

Rozwiązaniem, które świetnie sprawdzi się we wnętrzu typowego mieszkania, jest zestaw TP-Link Deco M3, składający się z routera Deco M4 sprzedawanego w zestawie z dodatkowym modułem Deco M3W. Jego zastosowanie pozwoli na pokrycie przestrzeni nawet do 220 metrów kwadratowych.

By uzyskać szybką i stabilną sieć w każdym miejscu naszego mieszkania, wystarczy zainstalować router Deco M4 w pobliżu urządzenia dostarczonego przez dostawcę internetu, w taki sposób, by połączyć je przy pomocy kabla sieciowego. Po instalacji i konfiguracji routera warto sprawdzić, w którym miejscu mieszkania zasięg naszego WiFi jest najsłabszy a połączenie najmniej stabilne, a następnie zamontować, mniej więcej w połowie odległości między routerem a tym miejscem, moduł M3W.

Do jego montażu wystarczy zwykłe gniazdko elektryczne. Cała konfiguracja sprowadza się do… podłączenia Deco M3W do źródła zasilania. Prosto, szybko i bez martwych stref pozbawionych WiFi.

Apartament, niewielki dom – TP-Link Deco M9 Plus

Jeżeli mieszkamy w apartamencie, większym mieszkaniu bądź niewielkim domu, warto skorzystać z rozwiązania złożonego z dwóch jednostek pracujących w systemie mesh. Przykładem takiego systemu jest rozwiązanie, z którego sam korzystam, opisane szerzej na oiot.pl – TP-Link Deco M9 Plus.

Już dwie jednostki Deco M9 Plus wystarczą, by pokryć zasięgiem obszar o powierzchni do 400 metrów kwadratowych, a w przypadku ewentualnych problemów, zawsze można rozszerzyć system o kolejne jednostki.

Dzięki obsłudze dwóch zakresów WiFi (2,4 GHz + 2x 5 GHz) połączenie z Deco M9 Plus będzie bardzo stabilne, a szybkość transferu danych wystarczająca nawet do bardziej zaawansowanych zastosowań. Deco M9 Plus posiada również moduły Bluetooth i Zigbee, dzięki czemu świetnie sprawdzi się jako centrum inteligentnego domu.

Co istotne, jednostki M9 Plus są naprawdę niewielkie, przez co łatwo ukryć je niemal w każdym wnętrzu.

Dom piętrowy – TP-Link Deco X60

System TP-Link Deco X60, złożony z trzech jednostek, będzie idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą wypełnić zasięgiem większe, najczęściej piętrowe nieruchomości. Z uwagi na zaawansowanie technologiczne będzie również odpowiedni dla tych, którzy od sieci domowej oczekują bezkompromisowej wydajności. Wsparcie dla najnowszego standardu WiFi 6, jednoczesne korzystanie z aż sześciu strumieni danych (2x 2,4 GHz + 4x 5 GHz) i obsługa do 150 połączonych urządzeń to rozwiązania, dzięki którym nasza domowa sieć WiFi będzie szybka i wydajna przez wiele lat.

TP-Link Mesh

Trzy jednostki Deco X60 wystarczą do pokrycia zasięgiem kubatury do 650 metrów kwadratowych.

TP-Link Mesh

Prostota, szybkość, bezpieczeństwo

Wykorzystanie rozwiązań TP-Link Deco sprawia, że konfiguracja nawet bardzo wydajnej sieci bezprzewodowej jest teraz prostsza niż kiedykolwiek wcześniej. Cała procedura instalacji i konfiguracji sprowadza się do podłączenia jednej z jednostek do źródła zasilania oraz sprzętu dostarczonego przez dostawcę internetu (routery Deco mogą pracować zarówno w trybie routera, jak i access pointa dla routera dostawcy), a następnie przejścia krótkiej procedury konfiguracyjnej w aplikacji mobilnej. W ramach tejże konfiguracji można w łatwy sposób dołączać kolejne jednostki systemu i monitorować wykorzystanie sieci. Mimo prostoty konfiguracji, przy pomocy systemu mesh można zbudować nawet bardziej skomplikowane sieci bezprzewodowe, takie, jak na poniższym schemacie:

TP-Link Mesh

Routery Deco cechuje również wysoki poziom bezpieczeństwa. Wyposażone są w oprogramowanie do kontroli rodzicielskiej, co pomaga uchronić najmłodszych przed szkodliwymi treściami, a część z nich dodatkowo posiada własne oprogramowanie antywirusowe, czyniąc domową sieć mniej podatną na zagrożenia.

TP-Link Mesh

Osobiście za najważniejszy atut sieci tworzonych z wykorzystaniem TP-Link Deco uważam ich bezobsługową eksploatację. W moim przypadku, po uruchomieniu sieci, nigdy więcej nie oglądałem ekranów z jej konfiguracją.

Internet bezprzewodowy to jedna z najważniejszych instalacji we współczesnych domach i mieszkania, dlatego warto postawić na rozwiązania, dzięki którym szybko przestaniemy zwracać na nią uwagę – jej bezawaryjne, stabilne funkcjonowanie będzie oczywiste. Dzięki systemom TP-Link Deco teraz jest to możliwe i to bez pomocy specjalisty.

Wpis powstał przy współpracy z TP-Link