Toyota Prius
Toyota Prius (fot. Toyota)

Toyota Prius i Auris – prawie 17 tys. samochodów w Polsce objętych akcją serwisową

Japończycy ogłosili akcję serwisową, której celem jest wyeliminowanie poważnego błędu znalezionego w hybrydowych modelach Toyota Prius i Auris.

Toyota Prius i Toyota Auris – akcja serwisowa

Akcją serwisową objętych 752 tysięcy samochodów na całym świecie. Z kolei w Polsce kampania dotyczy łącznie 16910 samochodów. Awaria może występować w autach wyprodukowanych w Japonii i Wielkiej Brytanii od 10 marca 2014 roku do 30 listopada 2018 roku.

Toyota Motor Poland Company, w oświadczeniu wydanym dla Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, informuje, że w modelach Toyota Prius i Toyota Auris powtarzająca się jazda z dużym obciążeniem i określonymi cyklami może doprowadzić do awarii. Hybrydowe samochody są szczególnie narażone na uszkodzenie m.in. podczas ruszania przy użyciu prawie pełnego otwarcia przepustnicy, a następnie zwiększania przyspieszenia aż do pełnego otwarcia przepustnicy.

Toyota Prius
Toyota Prius (fot. Toyota)

Duże obciążenie może bowiem doprowadzić do wyższego naprężenia termicznego w określonych tranzystorach znajdujących się w module IPM, powodując tym samym uszkodzenie tych elementów.

Ponadto, wysokie obciążenie podczas jazdy może skutkować wygenerowaniem zbyt wysokiego napięcia elektrycznego. Jeśli przekroczone zostaną wartości przewidziane w oprogramowaniu i konstrukcji obwodów modułu IPM, a tranzystory ulegną awarii, to układ nie przełączy się w tryb awaryjny. Wówczas może dojść do wyłączenia silnika, co może być niebezpieczne szczególnie podczas wyższych prędkości – np. na autostradzie lub drodze ekspresowej. Toyota zaznacza, że w takich warunkach wspomaganie układu kierowniczego oraz hamulce pozostaną sprawne.

Toyota Prius i Toyota Auris wzywane do serwisu

Jak już wspomniałem, problem występuje w wielu samochodach poruszających się po polskich drogach – prawie 17 tys. pojazdów. Patrząc na ewentualne skutki awarii, właściciele powinni jak najszybciej dokonać naprawy, aby nie stwarzać ryzyka dla siebie i innych uczestników ruchu.

Toyota zadeklarowała, że właściciele modeli Prius i Auris, które objęte są akcją serwisową, będą zapraszani do autoryzowanych serwisów. Podczas naprawy zostanie wymienione oprogramowanie określonego sterownika układu napędu hybrydowego (Power Management ECU).

Polecamy również: