TikTok

TikTok jest podejrzany. Unia Europejska toczy w jego sprawie wiele dochodzeń

TikTok, jako platforma social-media pochodząca z Chin, wielokrotnie dawała powody do niepokoju dla jej użytkowników. Serwisowi bacznie przygląda się Unia Europejska, a to z powodu niejasnych praktyk związanych z przetwarzaniem danych osobowych.

TikTok pod lupą Unii Europejskiej

Przewodnicząca Komisji Europejskiej ujawniła, że w sprawie TikToka toczy się wiele dochodzeń. Ponieważ w UE obowiązują ścisłe zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych, to głównie tego tematu dotyczą sprawy tej popularnej sieci społecznościowej. Sprawę zaostrzają dotychczasowe ustalenia, które po części potwierdzają niewłaściwe wykorzystywanie informacji na temat nieletnich – w tym kierowanie do nich określonego typu reklam.

Ursula von der Leyden, przewodnicząca Komisji Europejskiej, w liście udostępnionym przez Federalnego Komisarza ds. Łączności USA, Brendana Carra, zdradziła, że „praktyki TikToka, w tym dotyczące międzynarodowej wymiany danych, są przedmiotem toczących się postępowań” w UE. W ich skład wchodzi na przykład dochodzenie prowadzone przez Irlandzką Komisję ds. Ochrony Danych. Sprawdza ona, czy serwis społecznościowy respektuje zasady RODO oraz jak szafuje danymi, które mogą być transferowane do Chin.

Inne aspekty, którym przyglądają się odpowiednie organy, dotyczą wykorzystywania danych nieletnich do profilowania i kierunkowania reklam. Między innymi takie zarzuty postawiono TikTokowi w Holandii.

aplikacja TikTok
(fot. pexels.com)

Chińczycy nie zgadzają się z krytyką

Co raczej normalne, TikTok nie zgadza się z najbardziej dotkliwymi zarzutami dotyczącymi niewłaściwego wykorzystywania danych. ByteDance, które jest właścicielem platformy, zaprzecza doniesieniom, jakoby pracownicy firmy mieli śledzić lokalizację użytkowników aplikacji.

Ponadto firma stara się gromadzić informacje o użytkownikach w centrach danych w USA i Europie, i nie dawać organom kontrolnym powodów do narzekań w kwestii relokowania danych w inne miejsca, w tym do Chin. Przyznaje jednak, że niektórzy pracownicy przedsiębiorstwa spoza Europy i USA mogą mieć dostęp do wrażliwych danych.

Niektórzy przedstawiciele świata polityki w Stanach Zjednoczonych utrzymują, że TikTok powinien być wycofany ze sklepów z aplikacjami w USA. ByteDance z pewnością nie chciałoby stracić tak ważnego dla siebie rynku. Z pewnością zrobi wszystko, by oczyścić się z zarzutów. Sporo mogą w tym pomóc sprawy toczące się w tym momencie w Europie – oczywiście o ile uda się udowodnić, że TikTok jest czysty pod każdym względem i wolny od wpływu chińskich organów regulacyjnych.