TikTok tak to wymyślił. Pracuje nad własnym smartfonem, i to już od siedmiu miesięcy

Nie Facebook, nie Instagram, nie Snapchat. To TikTok jest najbardziej perspektywiczną platformą social-media na świecie. Nic dziwnego, że właściciel tego serwisu pracuje nad specjalnym smartfonem dla tiktokerów.

ByteDance, będące w posiadaniu TikToka, potwierdziło plany dotyczące wydania smartfona pod własną marką. Szczegóły są stosunkowo mgliste, ale jakoś trudno mi uwierzyć, żeby urządzenie to już od samego początku stanowiło jakiekolwiek wyzwanie nawet dla najmniej znaczących producentów smartfonów na świecie. Dodatkowo, wygląda na to, że będzie to kontynuacja projektu Smartisana – niszowej marki chińskich telefonów z własnym systemem operacyjnym bazującym na Androidzie. Na razie nie jest jasne czy to nowe urządzenie będzie działać na którejś z kolejnych wersji Smartisan OS, czy też na jakiejś innej edycji systemu Google.

Reklama

Znaki na ziemi i niebie wskazują, że raczej nie będzie to sprzęt, którego premiera odbije się szerokim echem na międzynarodowych rynkach. Smartfon najpewniej zagości tylko w Chinach. Ewentualny sukces urządzenia będzie zależeć nie tyle od tego, jakich podzespołów ByteDance użyje do jego budowy, a bardziej od działań reklamowych powiązanych z jego premierą. Może aktywni tiktokerzy będą mogli go kupić za mniejsze pieniądze? To by było coś.

Prace nad smartfonem Tik Toka trwają już od ponad siedmiu miesięcy, a zaangażowani są w nie ludzie zatrudnieni w Smartisan. Firma ta udziela również projektowi wielu patentów. Cały zespół prowadzony jest przez Wu Dezhou, który swego czasu był dyrektorem generalnym Smartisana.

Z chęcią zobaczyłbym premierę smartfona odbiegającą od obecnie przyjętych standardów. Jak na razie, nikt nawet nie próbuje zaryzykować czegoś nowego, a nam potrzeba jakiejś świeżej krwi.

Kim są polscy użytkownicy TikTok – platformy społecznościowej goniącej w statystykach Facebooka i Instagrama?

źródło: Reuters, Smartisan przez 9to5google