Tesla Model Y
Model Y (fot. Tesla)

Tesla Model Y w tańszej wersji przekaże moc tylko na tylne koła

Firma Elona Muska ma wkrótce rozszerzyć ofertę o nową wersję swojego crossovera. Tesla Model Y ma bowiem zadebiutować w tańszej odmianie.

Interesujący, elektryczny crossover z USA

Tesla Model Y pojawiła się w marcu 2019 roku, zapewniając większą praktyczność od Modelu 3, a przy tym wciąż świetne osiągi. Podobnie jak w przypadku innych modeli amerykańskiego producenta, tutaj także mamy do czynienia z jednym z ciekawszych elektryków na rynku oraz naprawdę nowoczesną technologią.

Tesla Model Y
Model Y (fot. Tesla)

W dniu premiery dowiedzieliśmy się, że dostępne będą cztery podstawowe wersje, różniące się oferowanym zasięgiem i mocą:

  • Standard Range – 230 mil zasięgu, 5,9 s do 100 km/h,
  • Long Range – 300 mil zasięgu, 5,5 s do 100 km/h,
  • Dual Motor AWD – 280 mil zasięgu, 4,8 s do 100 km/h,
  • Performance – 280 mil zasięgu, 3,5 s do 100 km/h.

Najtańsza wersja Standard Range miała trafić do sprzedaży jako ostatnia, dopiero w 2021 roku, ale firma niedawno zmieniła plany. Elon Musk ogłosił, że podstawowa wersja zostanie anulowana, ponieważ oferowałaby zbyt niski zasięg. Zamiast modelu Standard Range, Tesla wprowadzi do sprzedaży edycję Long Range z napędem RWD.

Dobry zasięg i napęd na tylną oś

Tesla Model Y Long Range Rear-Wheel-Drive w ciągu najbliższych miesięcy powinna dołączyć do już dostępnych dwóch wersji – Long Range AWD i Performance. Należy oczekiwać dobrego zasięgu na jednym ładowaniu, a także bardziej atrakcyjnej ceny.

Tesla Model Y
Model Y – wnętrze (fot. Tesla)

Aktualnie Model Y dostaniemy za nieco ponad 49 tys. dolarów za edycję Long Range AWD lub za trochę ponad 59 tys. dolarów, gdy zdecydujemy się na topową wersję Performance. Firma nie potwierdziła jeszcze ceny nadchodzącego, podstawowego wariantu, ale Elon Musk zasugerował, że będzie ona dostępna za 45 tys. dolarów.

Trudno obecnie wskazać, kiedy Tesla Model Y Long Range RWD pojawi się w ofercie. Nie wiemy również, kiedy możemy spodziewać się jakiejkolwiek wersji elektrycznego crossovera w polskim konfiguratorze. Obecnie mamy dostęp do trzech elektryków – Model S, Model X i Model 3.

Polecamy również: