Reklama
(fot. Tesla)

Tesla: Full Self-Driving w wersji beta już w tym miesiącu

Elon Musk za pomocą Twittera ogłosił, że Tesla zamierza jeszcze w tym miesiącu udostępnić wersję beta pakietu „Pełna Zdolność do Samodzielnej Jazdy”.

Reklama

Bardziej zaawansowany Autopilot trafi do pierwszych użytkowników

Podczas tegorocznej imprezy Tesla Battery Day, amerykański producent samochodów elektrycznych zapowiedział kilka nadchodzących nowości. Dowiedzieliśmy się m.in. o planowanym, jeszcze szybszym sedanie Model S Plaid, a także o rozpoczęciu beta testów pakietu Full Self-Driving (Pełna Zdolność do Samodzielnej Jazdy). Nie została ujawniona konkretna data – firma wspomniała tylko, że program beta powinien wystartować w ciągu miesiąca.

Kolejnych szczegółów dostarczył właśnie Elon Musk, dyrektor generalny Tesli, który w odpowiedzi na post serwisu CleanTechnica, poinformował, że wybrani kierowcy będą mogli sprawdzić funkcje oferowane w ramach Full Self-Driving już 20 października.

Tesla zapowiada testy pakietu Full Self-Driving.
(fot. Tesla)

Musk zaznaczył, że pakiet zapewniający dodatkowe możliwości Autopilota zostanie początkowo udostępniony ograniczonej liczbie osób – ekspertom i ostrożnym kierowcom. Nie doprecyzował jednak, kto dokładnie może liczyć na zaproszenie do beta testów.

Tesla wciąż nie zapewni w pełni autonomicznej jazdy

Trzeba przyznać, że marketingowa nazwa „Pełna Zdolność do Samodzielnej Jazdy” brzmi obiecująco. Warto mieć jednak na uwadze, że samochody elektryczne nie staną są pojazdami oferującymi w pełni autonomiczną jazdę. Jak zaznacza sama Tesla, pakiet zapewnia następujące funkcje:

  • Nawigacja na autopilocie – automatyczna jazda od wjazdu do zjazdu z autostrady, w tym kierowanie na węzłach komunikacyjnych i wyprzedzanie wolniejszych samochodów,
  • Automatyczna zmiana pasa ruchu podczas jazdy na autostradzie,
  • Automatyczne parkowanie zarówno równoległe, jak i prostopadłe,
  • Rozpoznawanie oraz reagowanie na sygnalizację świetlną i znaki stopu (w planach),
  • Automatyczna jazda po ulicach miasta (w planach).

Niestety, Tesla za doposażenie samochodu w Full Self-Driving wymaga naprawdę sporej dopłaty. Przykładowo, decydując się na Model 3 musimy dodatkowo zapłacić 39 tys. złotych. Ponadto, firma informuje, że wraz z wprowadzaniem nowych funkcji ceny prawdopodobnie wzrosną.

Tak, w polskim konfiguratorze wspomniany pakiet także jest dostępny. Można go dodać do każdego oferowanego samochodu – Model 3, Model S i Model X.