DVB-T2 (źródło: KRRiT)

Sprawdź, czy Twój telewizor będzie mógł dalej odbierać telewizję naziemną! Zmiana sygnału na DVB-T2 już wkrótce

Choć wielu użytkowników wymienia swoje telewizory dość regularnie, dalej istnieje spora grupa osób, która użytkuje sprzęt już przez dłuższy czas. Może się okazać, że wkrótce ich urządzenia nie będą w stanie odbierać telewizji naziemnej.

Zmiana sygnału już w przyszłym roku

30 czerwca 2022 roku – tego dnia Polska w pełni przejdzie na nowy system nadawania telewizji naziemnej. Standard DVB-T2 zastąpi wprowadzony w 2013 roku DVB-T. Zmiana ta podzielona została na kilka etapów, dzięki czemu stopniowo wprowadzone zostaną kolejne programy na nowym paśmie. Jak donosi serwis Telko, Związek Cyfrowy Polska oraz Krajowy Instytut Mediów apelują, aby konsumenci upewnili się do tego czasu, że ich odbiorniki będą w stanie odbierać nowy sygnał.

Jak to najprościej sprawdzić? Telewizor, który obsługuje DVB-T2 musi zawierać wsparcie dla kodeka HEVC. Warto więc rzucić okiem na dołączoną do urządzenia instrukcję, która z pewnością będzie zawierać informację o obsługiwanych standardach. Warto zaznaczyć, że już w 2016 roku, ponad połowa telewizorów na rynku była kompatybilna z DVB-T2. W 2020 roku natomiast – ze względu na obowiązujące regulacje – już prawie wszystkie.

Zmiana sygnału na DVB-T2 nastąpi w czterech etapach - pierwszy z nich rozpocznie się 28 marca 2022 roku (źródło: KRRiT)
Zmiana sygnału na DVB-T2 nastąpi w czterech etapach – pierwszy z nich rozpocznie się 28 marca 2022 roku (źródło: KRRiT)

Dotrzeć do świadomości odbiorców

Choć urządzeń obsługujących nowy standard jest na rynku wiele, wykluczeniem technologicznym zagrożone jest około 2 miliony domostw. W sytuacji nie pomaga też kryzys związany z brakiem komponentów do urządzeń elektronicznych. Może się okazać, że w okresie świątecznym na rynku będzie zdecydowanie mniej telewizorów niż chętnych do ich wymiany. Jak podkreśla Prezes Cyfrowej Polski – Michał Kanownik -problemem także pozostaje niewiedza użytkowników o nadchodzących zmianach.

– Wiedza o nadchodzących zmianach w standardzie nadawania jest wciąż niska. Odbiorcy mogą wciąż nie być świadomym problemu z odbiorem sygnału telewizyjnego, który w przyszłym roku może dotknąć ich gospodarstwa domowe. A w wielu przypadkach konieczny będzie zakup nowego odbiornikaMichał Kanownik, Prezes Cyfrowej Polski

Miejmy zatem nadzieję, że kampania informacyjna dotrze do każdej osoby, której odbiornik może okazać się w przyszłym roku niekompatybilny ze standardem DVB-T2.