(fot. Apple)

Państwo wyda miliony złotych na nowe tablety dla posłów

Kancelarie Sejmu i Senatu zamierzają wyposażyć wszystkich parlamentarzystów w nowe tablety. Na ten cel z budżetu państwa popłyną miliony złotych. Pomimo tego ten zakup ma przynieść oszczędności. Jak to możliwe?

Parlamentarzyści dostaną nowe tablety

Z planów zamówień publicznych na bieżący rok wynika, że w najbliższych miesiącach Kancelaria Sejmu ma zamiar przeznaczyć na nowe urządzenia 2,38 mln złotych, a Kancelaria Senatu 407 tys. złotych. Powodem zmiany jest zbliżająca się nowa kadencja parlamentu i związana z nią planowana wymiana sprzętu.

Portal Rzeczpospolita zwrócił się do Centrum Informacyjnego Sejmu z pytaniem o planowaną liczbę nowych tabletów. Serwis nie uzyskał odpowiedzi. Podkreśla jednak, że Sejm nie ukrywa, że podobnie jak w przypadku poprzedniego zakupu, urządzeń będzie więcej niż parlamentarzystów.

CIS wyjaśnia, że „Nadwyżkowe urządzenia (ponad liczbę 460) są przechowywane jako rezerwowe m.in. w związku z obejmowaniem przez nowych parlamentarzystów mandatu w trakcie kadencji. Tablety wykorzystują także ci pracownicy Kancelarii Sejmu, których obowiązki służbowe tego wymagają”. Z kolei Centrum Informacyjne Senatu twierdzi, że tabletów ma być dokładnie tyle, co senatorów, czyli 100.

tablet iPad Air 2022
iPad Air 2022 (fot. Apple)

W 2019 roku Sejm kupił 600 tabletów. Jeśli nowych będzie tyle samo, to nietrudno policzyć, że cena jednego wyniesie około 4000 złotych. W tej cenie można spodziewać się np. iPada Air 2022 z 64 GB pamięci wewnętrznej. Oczywiście pod warunkiem, że Polski Parlament nadal będzie stawiał na urządzenia Apple.

Taki zakup i tak się opłaca

Przed pierwszym zakupem tabletów dla parlamentarzystów, który odbył się w 2012 roku, wszystkie druki sejmowe, czyli np. projekty ustaw drukowano osobno dla każdego posła. Dzięki tabletom można było dostarczać je w formie elektronicznej. Wówczas Kancelaria Sejmu oszczędności z tego tytułu szacowała na pół miliona złotych w skali roku. Obecnie ten koszt byłby jeszcze dużo większy, a więc również oszczędności z tytułu zakupu takich urządzeń wzrosły.

Cyfryzacja obiegu sejmowych dokumentów jest rozwiązaniem korzystnym – przyspiesza ich dostarczanie adresatom, a poprzez oszczędność papieru jest też ekologiczna (w segmencie druków sejmowych oszczędność papieru sięga 90 proc.). Papierowe druki sejmowe powstają obecnie w pojedynczych egzemplarzach, głównie na potrzeby Biblioteki Sejmowej. [Tablety] są częścią systemu udostępniania posłom informacji, umożliwiają zdalny udział w posiedzeniach Sejmu i komisji sejmowych oraz składanie interpelacji i zapytań poselskich. Centrum Informacyjne Sejmu dla Rzeczpospolitej