Maszt T-mobile 5G
fot. Pixabay, T-Mobile

Nie tylko Orange – T-Mobile także pracuje nad wdrożeniem w Polsce sieci 5G

Wczoraj Orange Polska poinformowało, że pracuje nad uruchomieniem sieci 5G w Polsce i pierwsze testy sieci mobilnej nowej generacji rozpoczną się już w przyszłym roku. Nie musieliśmy długo czekać na deklaracje konkurencji – dziś T-Mobile Polska zapewnił, że również robi wszystko, aby jak najszybciej rozpocząć świadczenie usług z wykorzystaniem sieci 5G.

Reklama

Członek zarządu ds. rynku prywatnego Frederic Perron nie zdradził jednak, na jakim etapie są prace w T-Mobile Polska i kiedy możemy spodziewać się uruchomienia pierwszych testów oraz pierwszych wdrożeń. Orange Polska zamierza rozpocząć testy już w 2019 roku, a wdrażanie w latach 2020-2021, więc najprawdopodobniej Magentowy również zacznie działać mniej więcej w tym czasie. Inaczej zostałby w tyle, a jako „najlepsza sieć” nie może sobie na to pozwolić, bo byłby wstyd.

Reklama

Jeśli natomiast ktoś zastanawia się, po co w ogóle nam sieć 5G, skoro dopiero niedawno sieć 4G weszła pod strzechy, to musi wiedzieć, że nieustannie rośnie zarówno liczba podłączonych do internetu urządzeń (nie bez znaczenia jest tu rosnąca w ekspresowym tempie popularność Internetu Rzeczy, z ang. Internet of Things, IoT), jak i wielkość przesyłanych paczek danych. Sieć 5G zapewnia nie tylko szybszy transfer, ale również większą przepustowość przy jednoczesnym zmniejszeniu latencji (opóźnień) z kilkunastu milisekund w przypadku 4G do zaledwie 1 ms. Według szacunków, jedna stacja bazowa będzie miała przepustowość na poziomie minimum 20 Gbit/s.

Sieć 5G charakteryzuje się też większym zagęszczeniem, co oznacza, że może się do niej podłączyć wielokrotnie więcej urządzeń i nie spowoduje to spadku jakości połączenia. Dzięki temu, do sieci będzie mogło się włączyć setki miliardów urządzeń. Dla porównania, szacuje się, że obecne sieci mogą „pomieścić” zaledwie 5 miliardów użytkowników.

Polecamy również:

https://www.tabletowo.pl/2018/03/15/orange-polska-siec-5g-kiedy/

Źródło: Business Insider

 1. Dobrze że mam T-Mobile pl bo orage za rok zaczyna dopiero za rok sieć pięć 5G bo to najlepsza sieć?

  1. Dobrze ze mi się kończy umowa z T – mobile !! ( przez 2 lata nie mogę usunąć usługi dodatkowo płatnej -nigdy więcej !!!! )

   1. To jakiś nie poradny jesteś, bo inaczej tego nie widzę. Wszystkimi usługami dodatkowymi można zarządzać z poziomu telefonu(aplikacja, internet).

     1. Ja też mam problem ze stroną, to jest jakaś porażka. Bez względu na to czy Wi-Fi czy Lte. Ostatnio próbowałem na laptopie i te same problemy i mulenie. Ech kurczapaka z tą ich stroną, dawniej (rok temu)śmigało normalnie.

   1. taki, że jak na tych BTSach założą anteny 5G to i Orange, i T-Mobile będą z nich korzystać, w tym samym terminie

     1. Twierdzisz, że łączyli siły, aby koszt rozwijania sieci był niższy, ale w przypadku 5G będą mieli osobne anteny na wspólnych masztach? :)

     2. Nie zauważyłem. Sorki. Wydaje mi się że anteny mogą być wspólne tak jak jest to teraz chyba że dalej dojdzie do rozłamu N!

 2. Pamiętam początki 4G, myślałem sobie po co to komu? Przecież to się nie przyjmie, problemy z zasięgiem itd. Alem był głupi ?

 3. No moim zdaniem powinni zamiast sieci 5G postawić anteny tam gdzie nie ma zasięgu A ludzie korzystają z ich sieci

 4. Ci którzy w ogóle mogą myśleć o włączaniu 5G muszą mieć dobrą całą resztę! Takie P4 czy Polkomtel nie mają co startować z tym, co innego Orange czy T-Mobile, którzy posiadają fajną infrastrukturę.

  1. Polkomtel jako jedyny w Polsce ma 4G+(LTE advance) I jakby nie patrzeć ma wiele lepszy zasięg niż inni operatorzy.

   1. Skąd te bzdury? Każdy z operatorów ma LTE Advanced do tego jako jedyne na tę chwilę Orange i T-Mobile mają agregację 4 pasm konkurencja ma tylko 3

     1. To jest tylko zależne od softu czy pokazuje czy nie. Następnym razem jak nie masz pojęcia o czymś to nie pisz i nie wprowadzaj w błąd.

     2. Aż tak mało pojęcia masz o telefonach? Serio nie wiesz że w zależności od brandu w telefonie będzie pokazywał różne informacje?

     3. A jak mam czystego prawie androida czytaj oxygenOS na OnePlus to o jakim brandzie mówisz ????????

     4. A skąd ja mam wiedzieć co masz? Jasnowidzem jestem czy jak? Po za tym każdy telefon ma brand czysty android też ma różne wersje na różne rynki

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama