Ważne

Która sieć jest najlepsza? Według P3 Communication to T-Mobile piastuje pozycję lidera. Znowu

Często w komentarzach spieracie się, która sieć jest najlepsza. Wydawałoby się, że nie da się odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każdy kieruje się własnymi kryteriami i preferencjami. Istnieje jednak coś takiego, jak ranking Best in test i najnowszą edycję wygrał T-Mobile. To nie pierwszy raz, kiedy Różowy okrzyknięty został “najlepszą siecią”.

T-Mobile już czwarty raz z rzędu piastuje pozycję lidera w rankingu jakości sieci i tym samym może pochwalić się certyfikatem Best in test. W tegorocznej odsłonie operator zdobył aż 876 punktów na 1000 możliwych. Jest to nie tylko najlepszy wynik na tle pozostałych telekomów, ale jednocześnie też rekordowy w historii realizowanych przez P3 Communication badań w Polsce. W porównaniu z rokiem poprzednim, Różowy poprawił swój wynik o 46 punktów.

T-Mobile przy okazji podzielił się informacją, jak oceniono pozostałych operatorów. Drugi w kolejności dostał 841 punktów, a trzeci 757 punktów. Ostatni, czwarty, ma sporo powodów do wstydu, ponieważ uzyskał jedynie 630 punktów. Nie wiemy jednak, który wynik należy do którego telekomu – możemy się tylko domyślać. Jakieś sugestie? ;)

fot. T-Mobile

W trakcie badań, największy nacisk kładziono na dwie kwestie: jakość połączeń głosowych oraz transmisję danych. W pierwszym przypadku kierowano się standardem metody POLQA oraz brano pod uwagę procent zerwanych połączeń, a także skuteczność i czas zestawienia połączeń. W drugim z kolei realizowano kilka scenariuszy: ściąganie i wysyłanie danych (plik o wadze – odpowiednio – 3 MB i 1 MB), wyświetlanie stron statycznych, HTTP i HTTPS (m.in. Allegro, Fakt, Interia, WP) oraz odtwarzanie filmów w serwisie YouTube.

P3 Communication na potrzeby badania Best in test wykorzystuje samochody pomiarowe, które wykonują jednocześnie dla wszystkich sieci próbne połączenia głosowe i realizują scenariusze z wykorzystaniem transmisji danych. Tzw. drive testy objęły swoim zasięgiem 16 dużych miast, 34 miejscowości oraz łączącą je sieć drogową. W czasie 21 dni pomiarowych wykonano ponad 9000 połączeń głosowych i ponad 2600 zdarzeń transmisji danych na każdego z operatorów.

Źródło: informacja prasowa

Komentarze

 • Wacekowski

  Aha, niemiecka firma przyznaje zwycięstwo niemieckiej firmie i przypadkiem największym kontrahentem jednej ze spółek z grupy (i źródłem jednej z największej części przychodów grupy) firmy przyznającej wyróżnienie jest firma kontrolowana przez ten sam państwowy bank co Deutsche Telecom, właściciela T-mobile.

  • Piotr Zet

   Orange tak samo zamawiał te testy i wyników nie opublikował po za tym spójrz na testy UKE tam też T-Mobile nie wypada najgorzej

   • lg fbox

    Nie ma w innych sieciach bo nie potrzebują niczego udowadniać. Skoro jakaś firma takie testy sama zamawia to znaczy że nie jest z nią za dobrze i w ten sposób chce pozyskać innych klientów. Proste.

    • Piotr Zet

     Bo jak się nie ma czego to się nie udowadnia proste. Jakoś dziwnym zbiegiem okoliczności w speedtestach też są na 1 miesjcu od kilku miesięcy i co też opłacone?

    • Preza

     Ale ktokolwiek nie zamawiał to jest niestety prawda. Uzywam na codzień 3 sieci prócz playa, którego abonentem miałem nieprzyjemność być. W lesie gdzie mam firmę Jest LTE800 od T i Orange, LTE800 od Plusa ale tylko z antena na dachu, a i tak nie da się korzystać z uwagi na fantastyczne predkosci które sie uzyskuje (tu kłania się rezygnacja z przetargu na B20 “bo po co. zrobimy to na innych częstotliwościach”). Z kolei pomiedzy T, a Orange nie ma różnic w zasięgu, bo z tego samego masztu dają, za to w Tmobile uzyskuję większe predkości , niższe pingi oraz nie zrywa połączenia co się zdarza w Orange.
     Także z nieukrywaną niechecią musze stwierdzić, że w terenie szkopy odrobili lekcje.
     A Plus zmierza wg mnie w miejsce, które zawsze w każdym kraju ma jakaś sieć. Duży, ceny niezłe, tylko jakość słabiutka (a kiedys byli najlepsi)

     • anemusek

      U mnie natomiast Orange spisuje się lepiej niż T-Mobile choć zasięgi podobne (pewnie spora część masztów z ich joinventure). Natomiast o ile prędkości w Orange są trochę niższe to stabilność znacznie większa. Wszystko pewnie zależy też od liczby abonentów na danym terenie i chwilowego obciążenia infrastruktury.

 • sławomir kucharczyk

  A ja właśnie przeniosłem 3 ostatni numer z T-Mobile.Taka to najlepsza sieć i szanująca starych klientów.

  • Piotr Zet

   No jak się wymaga Iphone X za 1 zł przy abonamencie 29,99 to się nie dziwię że nie chcieli ci dać.

 • Stas

  W T-Mobile byłem dwa miechy . Na początku było ok ale później z dnia na dzień pojawiły się problemy z zasięgiem. Zauważyłem że również nie mogłem ręcznie przestawić na innego operatora sieci. Wyglądało tak jakby T-Mobile upierał się tylko przy swoich nadajnikach mimo że niby zasięg czterech sieci. Dzwoniłem kilka razy do bok i problemu nie znaleźli. No to przeniosłem do Plus i jest git. Mam nadzieję że też nie przez dwa miesice

  • Piotr Zet

   Z RK korzystają tylko operatorzy którzy mają swój zasięg słaby a nie sieci komórkowe T-Mobile, Orange czy Plus

  • W Play jest to samo. Na sztywno ustawiają żeby brało zasięg z ich nadajnika pomimo, że od innego operatora mam dużo lepszy.

 • Kerto

  Ciekawe kiedy odpowie ta najlepsza firma na moją reklamację z 24 listopada 2017? Ta gorsza, czyli Play, odpowiadała najczęściej max na drugi dzień roboczy.

  • Piotr Zet

   A ile czasu mają na odpowiedź wg przepisów? Jeśli w tym czasie nie odpowiedzą reklamacja jest uznana i masz dostać to czego żądałeś

   • Kerto

    Przepisy są na tych, którzy nie trzymają żadnych standardów. Najlepsi działają lepiej niż przepisy.

    • Piotr Zet

     No moi zdaniem przepisy to co innego ale ok. Szkoda że nie ma przepisów jaki najmniejsze prędkości musi mieć każdy operator bo tak to by pley nie było

 • Michał Poliwczak

  Jedyne nad czym mogliby popracować to nad poprawą zasięgu wewnątrz budynków, ponieważ często zdarza się spadek zasięgu i to boli zwłaszcza kiedy chcesz coś pobrać na szybko.

 • Michał Mon

  Na zasięg nigdy nie narzekam (plej nawet nie ma sie co porownywac), kontakt z obslugą też okej. Trezeba teraz poczekać na rozwój tych nowych ofert, które trochę odskaktuja od innych.

 • abc def

  Każda sieć ma wady i zalety. Sam mam bajlabajla taratatatam i cóż… Jak po rejestracji dostawałem 10GB za free po doładowaniu za 25zł to było spoko luz, promocja się skończyła i tylko zmiana na plus na kartę mi pozostaje. Doładuję raz na cztery miechy za 100zł i mam 75GB na 120 dni czyli 18,75GB na miesiąc i w sumie to sttknie akurat. W Tmobajlu mam 1GB za 10zł… Pogięło ich nieco.

 • abc def

  Dodam jeszcze że to właśnie pus ma najlepsze promocje na kartę. Na mikołajki było 50% do doładowania, co kilka tygodni z jakieś okazji tak jest i cóż… To idzie na główne konto a nie jak mamią inne firmy, plus czasami też ale nie w tym przypadku że idzie na konto bonusowe a z niego to tylko macierzystej sieci dzwonisz… Więc po co to w ogóle? No cóż…zapomniałem o tym bonusie na 6.12 ale jest jeszcze to z tmobile ake muszę 2x doładować do 150 zł dają do 8.12 podwojenie konta. Więc chyba za 50 x2 się opyla. Ale rzadko są takie bonusy w tmobile. Mimo wszystko jestem pewien że abonamentu nie chcę. Kartowcy mają lepiej.

 • Kamil

  W Anglii jes EE t mobile plus orange (chyba jeszcze coś) w jednej spółce

 • Andrzej Andrez

  Wg, rankingu speedtest.pl za listopad pius spadł na ostatnie miejsce, zwykle okupowane przez play. Ktoś jeszcze chce mieć usługi w tej sieci? Rankingi można traktować z przymrużeniem oka, ale oblicze pana właściciela jest tak odpychające, że ja nigdy tam nic nie kupię. W netii szczęśliwie umowa też mi się skończyła. Nigdy więcej.

 • Adam

  Po prawie rocznych doświadczeniach….mam prawie wszystkie karty play.plus….-.plush.tmobile orange.virgin.nju…….——…viking mobile ma najwieksze prędkosci jeśli chodzi o sam internet na speedtestach w Jastrzebiu zdroju..średnio między 20. a 60 Mb/s….. I to za 15pln jest 15 GB.same rozmowy i sms nie są dla mnie ważne ….w każdej sieci tak samo sie rozmawia

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona