maszt stacja bazowa nadajnik BTS T-Mobile logo
fot. Pixabay, T-Mobile

T-Mobile może już nakładać na klientów dopłaty za korzystanie z roamingu. Jest zgoda UKE

Już właściwie każdy duży operator może nakładać na swoich klientów dodatkowe opłaty za roaming na terenie Unii Europejskiej. Skoro projekt „Roam like at home” się nie sprawdził (albo sprawdził się zbyt dobrze), to dla operatorów czas na odkucie się za mniejsze zarobki związane z dopłacaniem do usług telekomunikacyjnych dla klientów przebywających za granicą.

Niespełna dwa tygodnie temu T-Mobile, przy okazji publikacji kwartalnego raportu funkcjonowania sieci, również pod względem finansowym, podało, że zysk operatora był mniejszy o 37 milionów złotych. Za główną przyczynę takiego stanu rzeczy uznano koszty usług roamingu. Klienci wyjeżdżający poza granice Polski mogli cieszyć się niskimi cenami rozmów, wiadomości tekstowych i internetu, ale operatorzy musieli z tego tytułu pogodzić się z niższymi przychodami.

Działo się tak dlatego, że w naszym kraju nie płacimy wygórowanych cen za obsługę telekomunikacyjną. W gruncie rzeczy w Polsce są one relatywnie niskie, przynajmniej w porównaniu do innych krajów Europy. Ostatnio pewne aspekty tej sprawy badała firma Point Topic.

Operatorzy, nie będąc zadowoleni z takiego obrotu spraw, i mając świadomość, że będzie to miało spory wpływ na zarobki sieci, po kolei składali wnioski do Urzędu Komunikacji Elektronicznej, by ten zezwolił im na wprowadzenie dodatkowych opłat. Chodziło o to, by sztywno przyjęte reguły Roam like at home nie powodowały destabilizacji przychodów. UKE zwykle przychylało się do takich próśb, zdając sobie sprawę, że nieelastyczne podejście do sprawy będzie działać na szkodę operatorów, a na dłuższą metę – również ich klientów.

Na razie sieci, którym udzielono zgody na wprowadzenie dodatkowych opłat, nie straszą swoich użytkowników rozbudowanymi tabelami opłat roamingowych. Plus nie dał znać, jak będzie przedstawiać się sytuacja po zmianach w opłatach, Orange i Play nie obarczają nimi wszystkich, zaś T-Mobile dopiero co dostało zgodę na ich wprowadzenie.

Niewykluczone, że sprawa będzie klarować się w ciągu następnego miesiąca – wszak niebawem zaczyna się sezon urlopów oraz wakacji, a wiadomo, że operatorzy nie pozwolą sobie na mniejszy zarobek z tytułu roamingu w UE tylko dla czystej wygody klientów. Bez przesady.

 

źródło: Spider’s Web