System operacyjny RIM BlackBerry 10 oficjalnie (wideo)

Na rynku tabletów internetowych możemy wyróżnić następujące systemy operacyjne: iOS, Android, Windows 7/8, WebOS oraz PlayBook OS. Dziś na konferencji prasowej BlackBerry World 2012 w Orlando zaprezentowano nowego gracza, który już wkrótce zastąpi PlayBook OS: BlackBerry 10. Na ten system czekaliśmy długo i obiecywaliśmy sobie wiele. Podczas gdy użytkownicy telefonów komórkowych będą oczarowani, posiadacze tabletów BlackBerry PlayBook najprawdopodobniej nie dostrzegą znaczącej różnicy.

BlackBerry 10 jest zalążkiem nowego ekosystemu przygotowywanego przez Research In Motion. Wyposażono go w interfejs Cascades wspomagający płynną, intuicyjną i bezproblemową pracę, wiele certyfikatów bezpieczeństwa oraz zaawansowane funkcje biznesowe. BlackBerry 10 diametralnie różni się od systemów BlackBerry OS, z których korzystają dziesiątki milionów właścicieli smartfonów BlackBerry na całym świecie, lecz jest bliźniaczo podobny do PlayBook OS. Jeżeli posiadacie tablet PlayBook i mieliście nadzieję na nowy interfejs, rozczarujecie się. Obsługa za pomocą aktywnej ramki, belki menu i ikony – wszystko wygląda tak samo.

Reklama

Największe zmiany wprowadzono pod maską. W porównaniu do PlayBook OS, BlackBerry 10 jest dużo ściślej zintegrowany z portalami społecznościowymi. Z poziomu domyślnych aplikacji można dzielić się zdjęciami, filmami i dokumentami na Facebooku i Twitterze. Z pozostałych funkcji, na pokładzie BlackBerry 10 znajdą się także edytor do zdjęć, usprawniony system powiadomień i wiele innych.

Mamy dobre wieści dla miłośników tabletowych gier. Zgodnie z podanymi przez nas informacjami, już wkrótce w sklepie BlackBerry AppWorld pojawi się kilka świetnych tytułów, między innymi NOVA 3, Galaxy On Fire 2, The Oregon Trail, Ice Age Village i Shark Dash. Francuskie studio Gameloft wyraziło chęć zacieśnienia współpracy z Research In Motion, udostępnienia posiadaczom tabletów PlayBook swoich najnowszych gier i traktowania systemu BlackBerry 10 na równi z innymi, popularniejszymi platformami.

BlackBerry 10 to nie tylko nowy interfejs dla telefonów komórkowych, ale również ulepszone narzędzia dla programistów. Dzięki Cascades, developerzy będą mogli tworzyć aplikacje w językach C/C++, Qt, a nawet HTML5. Więcej informacji na temat BB10 NSDK znajdziecie na oficjalnym blogu BlackBerry. Research In Motion zamierza zainwestować w zaplecze aplikacji BB 10. W tym celu przygotował wiele programów zachęcających programistów. Jak zaznaczono podczas konferencji prasowej, w pierwszym kwartale 2012 liczba programów dla tabletu PlayBook wzrosła aż o 240%. Całkiem nieźle, nie sądzicie?

Pierwsze telefony z systemem BlackBerry 10 pojawią się na rynku pod koniec bieżącego roku. Choć bardzo nas to cieszy, żałujemy, że nie zobaczyliśmy nowego PlayBooka wyposażonego modem 4G.

Konferencja prasowa BlackBerry World 2012 była poświęcona systemowi BlackBerry 10 w wersji dla smartfonów, nie tabletów internetowych. Z tego powodu w powyższym artykule mogą znaleźć się nieścisłości wywołane niewystarczającą ilością danych. Kiedy Research In Motion udostępni szczegółowe materiały na temat BlackBerry 10, zaktualizujemy wpis.

via The Verge