Mniej niż 20 dolarów za telefon z KaiOS. Google dofinansowuje rozwój systemu dla tanich urządzeń

Jeśli po raz pierwszy słyszysz nazwę KaiOS, nie ma się czego wstydzić. To system przeznaczony dla feature phone’ów, czyli „zwykłych” telefonów z podstawowymi funkcjami i aplikacjami, jeszcze prostszy od Androida Go. Zyskuje on jednak coraz większą popularność, zwłaszcza w krajach rozwijających się.

W ciągu ostatnich lat rola systemów Android i iOS dla smartfonów ogromnie wzrosła. I choć jest to oprogramowanie skrojone pod smartfony, to nie nadaje się do użytku na najtańszych telefonach, dla których nawet Android Go jest zbyt „ciężki”, a przeznaczonych wyłącznie do oferowania podstawowej funkcjonalności. W tę niszę doskonale wpasowuje się KaiOS, czyli system dla feature phone’ów, który umożliwia nie tylko prostą komunikację typu zadzwoń lub napisz SMS, ale skorzystanie z funkcji znanych głównie ze smartfonów.

W siedzibie KaiOS pracuje się, by umożliwić właścicielom tanich telefonów dostęp do wyszukiwarki Google, Map, YouTube’a czy WhatsAppa. Na tym systemie działa Nokia 8110 4G (a.k.a. „Banan”) i miliony innych urządzeń za rozsądną cenę, którą doceniają zwłaszcza mieszkańcy Afryki czy Ameryki Łacińskiej. W Indiach KaiOS zyskał popularność dzięki jednej z sieci operatorskich, która oferowała telefon z tym oprogramowaniem w jednym z najtańszych planów transmisji danych na świecie.

Zastrzyk gotówki od Google

KaiOS otrzymał właśnie 50 milionów dolarów na rozwój od fundacji Cathay Innovation, której członkami są między innymi Google i TCL. To już drugi raz, kiedy Google współfinansuje badania nad KaiOS, bo widzi drzemiący w nim potencjał.

Do tej pory sprzedano ponad 100 milionów urządzeń z KaiOS na pokładzie. Telefony bazujące na tej platformie zwykle kosztują mniej niż tanie smartfony z Android Go – cena niektórych nie przekracza 20 dolarów. Jeśli współpraca z Google przebiegnie pomyślnie, i na KaiOS trafią podstawowe usługi tego wyszukiwarkowego giganta, to trudno będzie spodziewać się lepszego wyboru dla osoby celującej w ultrabudżetowy sprzęt.

Klasyczne telefony Nokia z KaiOS obsłużą aplikacje YouTube, Mapy Google, Wyszukiwarkę i Asystenta

źródło: GizChina