Nowa Nokia 8110 4G (fot. Nokia)

Klasyczne telefony Nokia z KaiOS obsłużą aplikacje YouTube, Mapy Google, Wyszukiwarkę i Asystenta

Klasyczne telefony potrafią obecnie znacznie więcej niż ich poprzednicy. Na niektórych można na przykład korzystać z WhatsAppa, co jest naprawdę świetne. Wkrótce jednak tego typu urządzenia będą obsługiwać również aplikacje Google (YouTube, Mapy, Wyszukiwarka i Asystent), ale pod warunkiem, że pracują pod kontrolą KaiOS.

Reklama

KaiOS brzmi dość egzotycznie, lecz część z Was zapewne wie, że pod kontrolą tego OS-a pracuje m.in. nowa Nokia 8110 4G. Jest to system, bazujący na Linuxie, stworzony z myślą o klasycznych telefonach. Dla odpowiedzialnej za niego firmy KaiOS Technologies pracuje ponad 200 osób w biurach w Stanach Zjednoczonych (stamtąd wywodzi się przedsiębiorstwo), Europie, Azji i Ameryce Łacińskiej. Na rynek trafiło już ponad 30 milionów urządzeń z KaiOS.

Reklama

Wymagania użytkowników stale jednak rosną i nawet od klasycznych telefonów oczekują oni funkcji smart. KaiOS ma tego typu urządzeniom je dodać, ponieważ oferują one wystarczająco dużo mocy obliczeniowej i zasobów, aby je – mówiąc kolokwialnie – uciągnąć. Dla przypomnienia, nowa Nokia 8110 4G ma m.in. dwurdzeniowy (28 nm) procesor Qualcomm Snapdragon 205 1,1 GHz z układem graficznym Adreno 304, 512 MB RAM i 4 GB pamięci wbudowanej – to wyśrubowana specyfikacja, jak na tzw. feature phone.

KaiOS Technologies nawiązało ścisłą współpracę z Google, aby aplikacje koncernu z Mountain View działały na telefonach z KaiOS. Na początek w ręce użytkowników oddane zostaną specjalnie opracowane przez deweloperów wersje YouTube, Map, Wyszukiwarki i Asystenta.

Oczywiście zapewne nie ma co oczekiwać takiej samej funkcjonalności, jak w przypadku pełnych wersji na Androida (lub inne platformy), lecz mimo wszystko (przynajmniej mnie) cieszy, że dostęp do ww. aplikacji dostaną również właściciele klasycznych telefonów. Jednocześnie jestem niezmiernie ciekawy, jak będą one działały na takich sprzętach.

Polecamy również:

https://www.tabletowo.pl/2018/06/21/nowa-nokia-8110-4g-cena-w-polsce-kiedy-specyfikacja/

Źródło: xda-developers