Nokia 8110 4G

Nowa Nokia 8110 będzie bardziej smart – dzięki KaiOS

Google zainwestowało aż 22 miliony dolarów w system operacyjny dla klasycznych telefonów. Dzięki temu, inni twórcy zainteresowali się KaiOS i już niedługo system otrzyma dedykowaną aplikację Whatsapp.

Reklama

KaiOS to system operacyjny, który wywodzi się z Firefox OS. Został stworzony z myślą o klasycznych telefonach, które są wyposażone w małe ekrany czy słabe procesory ale z obsługą WiFi, GPS oraz LTE. Domyślam się, że wiele z Was nie potrafi sobie wyobrazić telefonu, na którym nie można zainstalować aplikacji społecznościowych. Jednak jest pewna grupa odbiorców, która preferuje tanie, klasyczne telefony z dostępem do np. map Google. To właśnie dla nich tworzone są telefony z takim prostym oprogramowaniem. W naszym rodzimym kraju, KaiOS spotkamy na przykład w nowej  Nokii 8110 4G.

Reklama

Pod koniec czerwca informowaliśmy Was, że KaiOS Technologies nawiązało ścisłą współpracę z Google, która opiera się na stworzeniu alternatywnych wersji aplikacji koncernu z Mountain View dla KaiOS. Wśród nich znalazły się Mapy, YouTube, Wyszukiwarka a nawet Asystent. Okazuje się, że decyzja amerykańskiego giganta spowodowała, że inne firmy zainteresowały się tworzeniem aplikacji na nowy system.

W zeszłym tygodniu na swoim Twitterze Juho Sarvika, szef produktowy HMD Global, potwierdził, że niedługo zobaczymy Whatsappa na KaiOS, a w konsekwencji – na Nokii 8110 4G. Wydaje mi się, że nie będziemy mogli wymagać takiej samej funkcjonalności tych aplikacji jak np. na Androidzie, lecz cieszy mnie fakt rozwijania alternatywnych systemów.

Prawdopodobnie przy aktualizacji dodającej obsługę aplikacji Whatsapp, zostanie dodany również Facebook oraz YouTube. Niestety nie została podana żadna konkretna data, kiedy taka aktualizacja miałaby zostać wprowadzona.

Źródło: Phone Arena, NPU