Reklama
MacBook Pro 2020
MacBook Pro 2020 (fot. Apple)

Apple udostępnia stare wersje systemu Mac OS X – teraz pobierzemy je bez żadnych opłat

MacOS, podobnie jak Windows przeszedł długą drogę, powoli ewoluując w system, jaki znamy dziś. Wydawane cyklicznie nowe wersje oprogramowania dodają nowe funkcje do komputerów z logo nadgryzionego jabłka po dziś dzień.

Reklama

Darmowa aktualizacja do wprowadzającej kilka ciekawych nowości wersji Monterey jest obecnie w fazie beta testów, a jeszcze przed końcem roku będzie dostępna dla wszystkich.

Mimo to, starsi użytkownicy sprzętów Apple zapewne pamiętają czasy, kiedy producent udostępniał kolejne wersje systemu operacyjnego dla komputerów Mac jako płatne aktualizacje, wycenione na 94,99 zł. Tak też było z systemami Mac OS X 10.7 Lion oraz 10.8 Mountain Lion. Apple jednak po latach zmieniło zdanie.

Mac OS X Lion i Mac OS X Mountain Lion dostępne do pobrania za darmo

Jak podaje niemiecki serwis Macwelt, instalatory do tych wersji systemu Mac OS X zostały udostępnione za darmo. Wydano je, odpowiednio, 10 i 9 lat temu, a teraz można pobrać je ze strony wsparcia Apple. Instalatory i wymagania sprzętowe dla obydwu wersji znajdziecie poniżej.

OS X Lion może być zainstalowany na komputerach Mac z procesorami Intel Core 2 Duo, Core i3, Core i5, Core i7 lub Xeon, z zainstalowanym systemem OS X Snow Leopard 10.6.6 lub nowszym bądź OS X 10.7 Lion. Wymagane jest minimum 7 GB wolnego miejsca na dysku.

W przypadku wersji Mountain Lion wymagane jest posiadanie zainstalowanego Snow Leoparda 10.6.8, Liona 10.7 lub Mountain Liona 10.8 i 8 GB miejsca na dysku. Zostały wymienione również konkretne modele komputerów Mac, na których możliwe jest zainstalowanie tego systemu. Lista przedstawia się następująco:

  • iMac (z połowy 2007 lub nowszy)
  • MacBook (z końca 2008 z aluminiową obudową, z początku 2009 lub nowszy)
  • MacBook Pro (z połowy/końca 2007 r. lub nowszy)
  • MacBook Air (z końca 2008 r. lub nowszy)
  • Mac mini (z początku 2009 r. lub nowszy)
  • Mac Pro (z początku 2008 r. lub nowszy)
  • Xserve (z początku 2009 r.)
Mac OS X Lion został zaprezentowany ponad 10 lat temu!

Należy zwrócić uwagę na to, że OS X Mountain Lion nie może być zainstalowany na komputerach wydanych z OS X Mavericks lub nowszym. Nie jest możliwe zainstalowanie systemu na Macu, który działa pod kontrolą późniejszych wersji systemu. W tym wypadku konieczne jest sformatowanie dysku i instalacja systemu na nowo.  

Co ciekawe, pomimo udostępnienia instalatorów Liona i Mountain Liona za darmo, Apple wciąż sprzedaje obydwie wersje za 94,99 zł w Mac App Store.