Jednak to nie Huawei stworzył stronę Hongmeng OS

Wpis po aktualizacji

W ostatnim czasie pojawiło się mnóstwo doniesień na temat autorskiego systemu Huawei, który rozwijany jest pod nazwą kodową „Hongmeng OS”. Producent tylko raz potwierdził, że trwają prace nad własną platformą i zdradził kilka szczegółów na jej temat.

Huawei wielokrotnie powtarzał, że traktuje Androida priorytetowo, dając tym samym do zrozumienia, że nie uśmiecha mu się przesiadka na własny system. Jeżeli jednak Stany Zjednoczone nie skreślą firmy z tzw. czarnej listy, to zostanie ona zmuszona zmigrować wszystkie swoje urządzenia na autorską platformę.

Reklama

Gwoli ścisłości: mowa o nowych modelach smartfonów i tabletów – dotychczas wypuszczone nadal będą pracować na Androidzie i mają otrzymywać aktualizacje oprogramowania oraz poprawki zabezpieczeń Androida. Kilkanaście urządzeń może się też spodziewać update’u do Androida Q.

Huawei obiecuje aktualizację do Androida Q dla 17 smartfonów

Wydawało się, że teraz po raz pierwszy przekonaliśmy się, że Huawei rzeczywiście traktuje na poważnie Hongmeng OS, bowiem właśnie uruchomiono stronę internetową tego projektu – jak się jednak okazuje, nie jest ona oficjalną witryną, tj. nie stoi za nią chińskie przedsiębiorstwo. Dowiadujemy się z niej m.in. tego, że pomysł stworzenia autorskiej platformy zrodził się już w 2012 roku, czyli aż siedem lat temu. Producent otrzymał też prawa do znaku towarowego „Huawei Hongmeng” w maju bieżącego roku i będzie miał do niego wyłączne prawo do 13 maja 2029 roku.

Na stronie znajdują się także zakładki dla deweloperów, w których pojawią się wszystkie niezbędne informacje na temat Hongmeng OS. Używam czasu przyszłego, bowiem aktualnie są one puste – nie ma tam nic, co mogłoby nas teraz zainteresować, oprócz adresu e-mail [email protected] do kontaktu w razie pytań bądź chęci przekazania sugestii.

Na przywoływanej stronie widnieje także informacja, że Hongmeng OS będzie obsługiwał wszystkie aplikacje napisane na Androida, jednak jeśli deweloperzy zdecydują się je zoptymalizować pod autorską platformę Huawei, wówczas wydajność całego systemu zwiększy się o ponad 60%. W interesie producenta jest więc to, aby ich do tego zachęcić, bowiem podana powyżej wartość jest naprawdę niemała.

Na stronie umieszczono również informację, że Hongmeng OS cały czas jest testowany. W tym miejscu przypomnę, że według nieoficjalnych doniesień Huawei wyprodukował pierwszy milion urządzeń z nim na pokładzie. Co więcej, powtórzono także informację, że systemem zainteresowani są też inni producenci z Państwa Środka, gdyż biorą czynny udział w jego konstruowaniu i pomagają w stworzeniu strategii jego wdrażania.

Na koniec dodam jeszcze, że autorski system Huawei będzie mógł kontrolować pracę nie tylko smartfonów i tabletów, ale też wearables, telewizorów, komputerów i systemów samochodowych. Według informacji na stronie, aktualnie jest on testowany w Chinach i będzie gotowy za „kilka miesięcy”.

Aktualizacja - 2019.06.29Huawei poinformował, że to nie jest oficjalna strona jego systemu i nie on ją stworzył. Przepraszamy za wprowadzenie Was w błąd.

Google dotkliwie odczuje odejście Huawei od Androida

Założyciel Huawei: Jeśli zrezygnujemy z Androida, Google straci 700-800 mln użytkowników

*Na zdjęciu tytułowym Huawei P20 Pro (pod linkiem znajdziecie jego recenzję przygotowaną przez Kasię)

Źródło: HMXT dzięki GizChina, GizChina