iPad mini 4
iPad mini 4 (fot. Bartosz Mazur)

Apple zaskakuje: iOS 14 dla wszystkich iPhone’ów, z iPadami gorzej

Giganta z Cupertino krytykować można za wiele rzeczy, a w szczególności za politykę cenową, która każdorazowo naraża sympatyków Apple na spore wydatki. Jest jednak aspekt, w którym amerykański producent może stanowić wzór dla innych – aktualizacje oprogramowania. W 2020 roku, najprawdopodobniej, dowiedzie tego jeszcze mocniej.

iOS 14 dla wszystkich!

Zgodnie z przewidywaniami, Apple nie planuje, na przestrzeni 2020 roku, zakończenia wsparcia dla jakiegokolwiek iPhone’a. W przypadku iOS 14 było wysoce prawdopodobne, że aktualizacja nie obejmie iPhone’a 6S oraz bazującego na jego podzespołach iPhone’a SE. Nic bardziej mylnego.

Jakie są najlepsze aplikacje do fotografowania iPhonem?

Jak donoszą najnowsze pogłoski, iOS 14 zostanie udostępniony na dokładnie te same modele telefonów,  na które trafił w ubiegłym roku iOS 13 (plus sprzęty, które zadebiutują w tym roku, co naturalne). Jako, że iPhone 6S to już leciwy sprzęt, taki krok Apple może nieco zastanawiać, choć być może nie tu pies pogrzebany.

fot. Softpedia

Aktualizacja wymuszona przez… duże firmy?

Okazuje się bowiem, że w bardzo wielu dużych firmach iPhone 6S i SE to w dalszym ciągu trzon firmowej floty smartfonów i nikt nie czuje potrzeby ich wymiany na nowsze modele. Do odbierania telefonów i maili ich wydajność wystarcza aż nadto, a aktualizacje zapewniające najwyższy poziom bezpieczeństwa tylko odwlekają w czasie perspektywę ich zastępstwa przez nowsze modele. Czy były jakieś zakulisowe naciski na Apple w tej sprawie, tego oczywiście nie wiemy, dlatego poruszamy się wyłącznie w kręgu przypuszczeń.

Moralność Kalego w Cupertino: ręce precz od naszego Lightning!

iOS 14 będzie miał biedniejszą wersję?

W związku z pogłoskami o takiej decyzji Apple pojawiły się również spekulacje odnośnie tego, czy iOS 14 dostanie okrojoną, mniejszą wersję lite, która utrzyma poziom bezpieczeństwa starszych urządzeń i sprawność ich pracy kosztem części nowinek, które mają do niego trafić. To również nic pewnego, ale właśnie tak może się stać. Nie jest powiedziane, że starsze iPhone’y będą mogły korzystać z tych samych dobrodziejstw nowego oprogramowania co ich następcy.

Jest i on! Oto notch, wciąż tak samo duży jak w iPhonie X.

iPad OS? Tu jest nieco gorzej

O ile wygląda na to, że wszystkie iPhone’y, z lepszym lub gorszym skutkiem, przeżyją aktualizacje, o tyle w przypadku iPad OS tak różowo nie będzie. Analitycy przewidują, że iOS 14 nie trafi na iPada Mini 4 oraz iPada Air 2. Cóż, tu decyzja wydaje się zrozumiała. Producent z Cupertino chce iść w kierunku iPada jako jedynego komputera potrzebnego na co dzień, a starsze modele z pewnością nie są w stanie tego zagwarantować. W dodatku iPad Mini 4 dostał lekkiej czkawki już po instalacji iOS 13, co tym bardziej może skłonić Apple do zakończenia wsparcia.

iPad 2018 z iPadOS

Podsumowując, polityka aktualizacji sprzętu w wykonaniu Apple niezmiennie cieszy. Oby tylko nowości nie miały negatywnego wpływu na wydajność leciwych słuchawek.

Źródło: Softpedia