Ekipa SwiftKey twierdzi, że ich klawiatura jest lepsza od google’owskiego Gboard. Zgadzasz się?

SwiftKey to jedna z najczęściej wybieranych niestandardowych klawiatur na Androida. Ma też swoją wersję na iOS, przez co można mieć takie same doświadczenia podczas pisania wiadomości nawet po zmianie smartfona wraz z systemem. Zdaniem twórców tej aplikacji, jest ona lepsza od Gboard, stworzonej przez deweloperów Google.

Za klawiaturą Google przemawia argument popularności: w końcu jeśli aplikacja została zainstalowana ponad miliard razy (dane z samego sklepu Google Play), to musi za tym przemawiać jakość, prawda? Za popularnością Gboard stoi jeszcze inny ważny czynnik – aplikacja ta jest domyślnie instalowana jako klawiatura w wielu nowych urządzeniach. Klienci, którzy kupują takie smartfony, często nie czują potrzeby zmiany aplikacji, która jest dobra i się sprawdza.

Reklama

Twórcy SwiftKey zaś dwoją się i troją, żeby ich produkt był pod każdym względem konkurencyjny. Firma podkreśla, że ostatnio udało się przyspieszyć renderowanie klatek animacji o 50%, co znacząco wpływa na komfort pisania. Muszę przyznać, że lag, który był obecny w SwiftKey, osobiście zniechęcił mnie na jakiś czas do korzystania z tej klawiatury, i porzuciłem ją na rzecz szybszego (w tamtym czasie) Gboarda.

To nie jedyna rzecz, którą udało się osiągnąć ekipie SwiftKey. Firma twierdzi, że dzięki zredukowaniu czasu uruchamiania klawiatury o 20%, jest to teraz najszybciej ładująca się aplikacja tego typu. Starano się potwierdzić tę śmiałą tezę na różnych smartfonach z Androidem. Wśród nich znalazły się: Alcatel 1T, ZTE Tempo X, Nokia 1, Huawei Mate 20 Pro, Huawei Y7 Prime i Motorola Moto G4. Firma powtórzyła test 100 razy i upewniła się w wyniku: SwiftKey rzeczywiście ładuje się szybciej niż Gboard (przynajmniej na Androidzie), co jest pewnym osiągnięciem.

Oczywiście o tym, jakiej klawiatury używamy, nie decyduje to, czy uruchamia się ułamek procenta szybciej od innych. Najczęściej pozostaje to kwestią indywidualnych preferencji. Osobiście używam SwitfKey, choć jestem świadomy jej bolączek (na mojej Xperii, wywołana klawiatura potrafiła się w pewnych powtarzalnych scenariuszach w ogóle nie pojawić).

Jakiej klawiatury używacie w smartfonie?

źródło: SwiftKey dzięki Android Authority