steam obsługa kontrolerów sony dualshock dualsense
Źródło: Steam

Steam WRESZCIE ze wsparciem dla padów do PlayStation

Przez lata właściciele kontrolerów dedykowanych PlayStation 4 i PlayStation 5 mogli czuć się na Steamie nieco pokrzywdzeni względem tych, którzy zdecydowali się na xboksowe pady. Platforma Valve wprowadziła nieco zmian dedykowanych kontrolerom Dualshock i DualSense.

Obsługa kontrolerów w Steam

Rozumiem ból graczy, którzy nie chcąc dokupować kolejnego kontrolera do komputera, korzystają z padów Sony DualShock 4 lub DualSense, które używane są z konsolą PlayStation. Jeżeli PC nie jest wyposażony w moduł Bluetooth, pozostaje kombinować z bezprzewodowymi adapterami lub grać w trybie przewodowym.

Do tego jeszcze dochodzą takie drobne kwestie jak opcja sprawdzenia, czy gra wspiera którykolwiek z kontrolerów lub możliwość ustawienia klawiszologii pod osobiste preferencje. W tych kwestiach Steam traktował pady Sony trochę po macoszemu. Ale przecież taki stan nie mógł trwać wiecznie, prawda?

DualShock 4 DualSense PlayStation 5

Steam przyjazny kontrolerom do PlayStation

Aktualizacje, dzięki którym platforma cyfrowa Valve stanie się nieco bardziej inkluzywna obejmuje zarówno biblioteki graczy, jak i sklep. Skupmy się na razie na tej pierwszej sekcji.

Jeżeli pad Sony jest właśnie połączony z komputerem, a my przeglądamy gry w serwisie Steam, pojawi się nam okienko podpowiadające, czy dana gra jest obsługiwana przez kontroler. Jeżeli ten jest wymagany do wygodnej i bezstresowej rozgrywki, karta z grą w jeszcze bardziej widoczny sposób to zakomunikuje. Przycisk konfiguracji kontrolera znajdziecie natomiast na pasku obok szczegółów dotyczących gry oraz zarządzania biblioteką.

Oprócz tego możecie również sprawdzić, które gry w Waszej kolekcji w pełni obsługują DualShocka lub DualSense’a. Nowe filtry pojawiły się sekcji wsparcia sprzętowego, pod opcją „Kontroler Xbox”. Podobną zmianę uświadczycie też w sklepie: tam jednak filtry pojawiły się w zakładce „Zawęź według obsługi kontrolera”. Otwierając kartę z grą w sklepie, lista wspieranych kontrolerów również została uzupełniona o szczegóły związane z padami Sony (panel z prawej strony).

Na pełnej liście zmian, jakie wprowadziło Valve można znaleźć również m.in.:

  • dodanie procesu uruchamiania gry z wyświetleniem prośby o podpięcie kontrolera, jeżeli ten jest wymagany lub zalecany;
  • domyślny tryb dla padów PlayStation, włączający Steam Input, jeżeli gra nie obsługuje podpiętego kontrolera,
  • powiadomienie w sklepie na kartach gier, które wymagają kontrolera VR do zabawy oraz powiadomienie dla gier, które można ogrywać zarówno w trybie VR jak i „klasycznie”.

Trzeba przyznać, że Valve nie spieszyło się z wprowadzaniem zmian – PlayStation 5 i DualSense pojawiło się na rynku w 2020 roku, a DualShock 4 – jeszcze wcześniej. Z pewnością lepiej jednak otrzymać ułatwienia dla swojego kontrolera z opóźnieniem niż nie otrzymać ich wcale.