staybl app
(źródło: Staybl)

Ta aplikacja na iPada to świetne rozwiązanie dla osób z problemem drżących rąk

Ułatwienia dostępu to temat, który nierzadko jest traktowany przez producentów po macoszemu. W związku z tym, część osób z wszelkiego rodzaju problemami jest wykluczona z możliwości swobodnego korzystania z nowoczesnych technologii. Naprzeciw taki osobom przychodzi Staybl – nowa, darmowa aplikacja przeznaczona na iPada.

Reklama

Staybl ułatwia korzystanie z iPada osobom z trzęsącymi się rękoma

Nowa, bezpłatna aplikacja o nazwie Staybl, wznosi ułatwienia dostępu na nowy, wyższy i niespotykany wcześniej poziom. Aplikacja wykorzystuje bowiem istniejące w iPadzie technologie, aby ułatwić korzystanie z niego osobom borykającym się z drżeniem rąk, spowodowanymi przez różne czynniki.

Firma Havas Creative w swoich biurach zlokalizowanych w USA i Niemczech przez dwa lata prowadziła intensywne prace w porozumieniu z ekspertami z Niemieckiego Stowarzyszenia Parkinsona oraz z pacjentami dotkniętymi tą chorobą.

staybl app
(źródło: Staybl)

W efekcie tej współpracy powstała właśnie aplikacja Staybl, której podstawowym celem jest poprawa dostępu do technologii dla osób chorujących na Parkinsona i z innymi problemami zdrowotnymi, które wywołują drżenie rąk.

O tym, jak ważne jest to osiągnięcie dla firmy, świadczą słowa wypowiedziane przez jednego z dyrektorów, Erica Schoefflera:

Zawsze rozmawiamy o tym, jak technologia powinna poprawić nasze życie, ale naturalnie nie uwzględniamy wszystkich w tych korzyściach. Staybl nie jest ani lekarstwem, ani leczeniem. Jest to jednak rozwiązanie technologiczne, które może zapewnić łatwiejszy dostęp do cyfrowego świata wszystkim osobom z chorobą Parkinsona i drgawkami.

Drgawki, spowodowane chorobą Parkinsona i nie tylko, potrafią być na tyle dokuczliwe, że korzystanie z nowoczesnych technologii, opartych coraz częściej na ekranach dotykowych, staje się niemalże niemożliwe. Drgawki to jeden z najwcześniejszych objawów choroby, która z czasem jej postępu może utrudnić wykonywanie prostych, codziennych czynności jak zakładanie ubrań czy korzystanie z urządzeń mobilnych.

Aby temu zaradzić, Staybl wykorzystuje akcelerometr iPada, aby wykryć wstrząsy, a następnie natychmiastowo skorygować pozycję aplikacji. W dużym skrócie, to taka elektronicznie stabilizowana aplikacja, która stara się niwelować niepożądane ruchy. W ten sposób użytkownik może łatwo przeglądać stronę internetową albo precyzyjnie nawigować po aplikacji.

iPad Mini 2021
(fot. Andrzej Libiszewski, Tabletowo.pl)

Sama aplikacja to tak naprawdę szereg kilku mniejszych wspomagaczy, które potrafią reagować w wyżej wspomniany sposób. Przede wszystkim mowa o przeglądarce internetowej, ale nie zabrakło innych funkcji poprawiających komfort korzystania. Są to między innymi większe elementy interfejsu, zastąpienie gestów nawigacyjnych alternatywną metodą, a także konfigurowalne scenariusze.

Na chwilę obecną aplikacja dostępna jest wyłącznie na iPady i można ja pobrać z AppStore. Jej twórcy zapowiedzieli już jednak, że mają w planach poszerzenie dostępności o resztę urządzeń Apple, ale również o pozostałe platformy cyfrowe, choć dokładny czas realizacji tych obietnic nie jest znany.