Sprzedaż smartfonów Nokia ostro pikuje. Klasycznych telefonów tak samo

Pierwszy kwartał 2020 roku nie był zbyt udany dla większości producentów, choć niektórym – jak Samsungowi – udało się uzyskać lepsze wyniki niż w analogicznym okresie rok wcześniej. HMD Global jednak do nich nie należy, bowiem sprzedaż zarówno smartfonów, jak i klasycznych telefonów komórkowych marki Nokia mocno spadła w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku.

Reklama

Na rynku funkcjonuje wiele agencji zajmujących się liczeniem sprzedanych smartfonów (i innych urządzeń) w każdym kwartale. Mimo że podawane przez nie wyniki nigdy nie są dokładnie takie same, to zwykle aż tak mocno się nie różnią (choć czasem wystarczająco, aby zauważalnie zmienić obraz sytuacji). Jeśli chodzi o pierwsze trzy miesiące 2020 roku, to wszystkie były zgodne – sprzedaż smart-telefonów znacząco spadła (od ~11% do nawet ~13%).

Reklama

Sprzedaż smartfonów i klasycznych telefonów marki Nokia w pierwszym kwartale 2020 roku

Początek 2020 roku nie był łaskawy również dla HMD Global, choć akurat w tym przypadku nie jest to wyjątkiem od reguły. Nie zmienia to jednak faktu, że pierwszy kwartał bieżącego roku był najgorszym okresem od drugiego kwartału 2017 roku. Od stycznia do marca sprzedano bowiem zaledwie 1,7 mln smartfonów marki Nokia.

Jak możecie zobaczyć na załączonym poniżej wykresie, sprzedaż smart-telefonów fińskiej marki pikuje już od wielu miesięcy – po świetnym drugim kwartale 2019 roku (drugim tak dobrym w historii HMD Global), kolejne okazywały się coraz gorsze. Być może początek 2020 roku byłby lepszy, gdyby nie pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, ale możemy sobie tylko „gdybać” – nigdy się tego nie dowiemy.

Sprzedaż smartfonów marki Nokia w pierwszym kwartale 2020 roku (źródło: Counterpoint)

Co ciekawe, mimo niekorzystnej sytuacji w ostatnich miesiącach, HMD Global w czwartym kwartale 2019 roku po raz pierwszy odnotowało pozytywny wynik EBIT. Prawdopodobnie nie uda się jednak tego powtórzyć w Q1 2020, gdyż sprzedaż smartfonów spadła o ~40%.

Co więcej, jednocześnie odnotowano znaczący spadek popytu na klasyczne telefony marki Nokia – w pierwszym kwartale 2020 roku sprzedano ich zaledwie 8,6 mln, czyli prawie dwa razy mniej niż w okresie od października do grudnia zeszłego roku. Spadek jest tym bardziej widoczny, że w ostatnich latach sprzedaż nie schodziła poniżej poziomu 12 mln egzemplarzy.

Sprzedaż klasycznych telefonów komórkowych marki Nokia w pierwszym kwartale 2020 roku (źródło: Counterpoint)

Łącznie w pierwszym kwartale 2020 roku HMD Global sprzedało 10,3 mln smartfonów i telefonów, co plasuje firmę na 13. miejscu wśród największych producentów smart-telefonów na świecie (w segmencie feature phone’ów jest zaś na drugim). W porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej (Q1 2019) odnotowano w sumie spadek sprzedaży aż o 39%.

Źródło: Counterpoint via Nokiamob

 1. Wcale mnie to nie dziwi, nawet gdyby wirusa nie było – od jakiegoś czasu nie zaprezentowali ciekawego smartfona, a to co jest, do tanich nie należy.

  1. Właśnie to – nieciekawe telefony, w dodatku w kiepskich cenach. W zasadzie to jak nie zaprezentują czegoś ciekawego w najbliższym czasie, to znikną z rynku szybciej, niż na niego wracali…

   1. Jak to nieciekawe? Bardzo dobre słuchawki. Moja dwuletnia 7 plus trzyma 7h na sot. Jakieś pytania?

 2. Samsung to czarował z księgowymi i wyszło im super – byle akcjonariusze byli zadowoleni.
  Nokia niestety ma ostatnio mało ciekawych urządzeń i nie ma się co dziwić, że i chętnych brak.

 3. Wydali kilka dobrych lub przynajmniej niezłych modeli i dalej jakby przestało im zależeć. To samo było z tą firmą w czasach posiadania przez Microsoft.

 4. Nokia 7 Plus. Ma dwa lata a sot na LTE 7h
  Niestety żaden kolejny telefon nie podobał mi się już.
  Tegoroczne też mi się nie podobają.

  1. No 7 plus to jest genialny telefon. Oby nowa 7 wniosła powiew świeżości. 8.3 jest bardzo interesująca.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama