Xperia 1 II nauczyła się zapisywać RAW-y

Jedną z najważniejszych cech fotograficznych smartfonów jest możliwość zapisu fotografii w formacie RAW, udostępniającym sporo większe możliwości późniejszej obróbki w stosunku do skompresowanych plików JPG. Funkcję, o której mowa, właśnie otrzymał najnowszy smartfon produkowany przez Sony – Xperia 1 II.

Sony Xperia 1 II ze sporą aktualizacją

Możliwość zapisywania zdjęć w formie plików RAW została dodana wraz z aktualizacją o numerze 58.0.A.3.88. Jest to dość spora paczka, która – poza opisywaną nowością – zawiera również pomniejsze poprawki do aplikacji aparatu, mające za zadanie poprawić jej osiągi.

Pamiętano również o najnowszych poprawkach bezpieczeństwa – te wgrywane razem z aktualizacją datowane są na lipiec 2020 roku.

Na początek smartfony z jedną kartą SIM

Zgodnie z informacjami portalu XperiaSite.pl, aktualizacja w pierwszym etapie została udostępniona posiadaczom smartfonów Xperia 1 II z pojedynczym slotem na kartę SIM. Trafiła już, między innymi, do polskich użytkowników, którzy swoje smartfony zakupili w sieci Orange.

Osoby, które zdecydowały się na wersję z dual SIM nie powinny się martwić – dystrybucja aktualizacji rozpoczęła się również dla nich i dynamicznie postępuje. Jako pierwsi mogą z niej korzystać użytkownicy z Tajwanu, choć zapewne wkrótce grono odbiorców doczeka się znacznego rozszerzenia.

Xperia 1 II

O innych Xperiach ani słowa

Możliwość zapisywania zdjęć w RAW-ach to funkcjs, którą szczególnie cenią sobie bardziej zaawansowani użytkownicy smartfonów fotograficznych. Dzięki niej mają większy wpływ na finalny wygląd zdjęcia, a smartfony w ich rękach zyskują na wszechstronności.

Niestety, na tę chwilę nie ma żadnych informacji o tym, żeby wspomniana możliwość trafiła na jakikolwiek inny smartfon Sony, w tym ubiegłoroczne Xperia 1 oraz Xperia 5, które legitymują się wysokimi osiągami w zakresie mobilnej fotografii.