Snapdragon 845 też powstanie w 10 nm, ale dostanie modem 1,2 Gbit/s

Z roku na rok od flagowych procesorów oczekuje się jeszcze lepszych osiągów. Jednym ze sposobów, aby je uzyskać, jest skorzystanie z bardziej zaawansowanego procesu technologicznego i „mniejszej” litografii. Snapdragon 845 jednak również powstanie – jak Snapdragon 835 – w 10 nm. Ale dostanie za to modem, umożliwiający pobieranie danych z prędkością aż 1,2 gigabita na sekundę.

Jeżeli to pierwsze to prawda, to może się okazać, że Snapdragon 845 będzie niemal bliźniaczym układem w stosunku do Snapdragona 835, a Qualcomm jedynie „podkręci” taktowanie poszczególnych rdzeni. Jak bowiem donosi Ice Universe (i co „potwierdzają” wcześniejsze informacje na ten temat), Amerykanie do produkcji przyszłorocznego flagowca wykorzystają dokładnie ten sam proces technologiczny 10 nm LPE.

Trochę to zaskakujące, ponieważ Samsung ogłosił, że już w czwartym kwartale będzie gotowy rozpocząć produkcję procesorów w litografii 10 nm LPP. I choć Koreańczycy nie podali dokładnie, na jakie udoskonalenia ona się przekłada, to na pewno jest to większa wydajność układu przy jednoczesnym zmniejszeniu zapotrzebowania na energię. I choć wartości te są zapewne niewielkie (rzędu kilku procent), to każdy postęp w ww. kwestiach jest oczekiwany przez użytkowników.

Ice Universe donosi też, że dopiero Snapdragon 855 będzie wytwarzany w 7-nm procesie technologicznym. Jego produkcją – co już wiemy – zajmie się jednak nie Samsung, a TSMC.

Lepszą informacją jest natomiast ta, że Snapdragon 845 zostanie wyposażony w modem Qualcomm X20, który umożliwi pobieranie danych z prędkością nawet 1,2 gigabita na sekundę. Dla porównania, modem Qualcomm X16 w Snapdragonie 835 wyciąga „tylko” jeden gigabit na sekundę. Z drugiej strony, przy aktualnej infrastrukturze i tak większość użytkowników nawet nie „otrze” się o taką wartość.

Na koniec, skoro jesteśmy już w temacie Snapdragona 845, to ten sam Ice Universe, na którego powoływałem się wcześniej, donosi też, że Qualcomm nie zamierza kontynuować aktualnie stosowanego nazewnictwa kodowego swoich procesorów. Od teraz jego układy będą oznaczane jako – na przykład – SDM845, zamiast MSMxxxx. Zmiany obejmą również Snapdragony 660 i 630.

Źródło: @rquandt, @UniverseIce, Weibo, MyDrivers przez GizmoChina