Czy na rynku jest jeszcze miejsce na naprawdę tanie układy mobilne? Patrząc na Snapdragona 6s Gen 1 wychodzi na to, że mocno okrojone procesory nadal mają rację bytu.
Specyfikacja procesora Qualcomm Snapdragon 6s Gen 1
O tym układzie mobilnym raczej nie znajdziecie informacji w sekcjach poświęconych nowoczesnym i szybkim rozwiązaniom – procesor oparty jest na litografii 11 nm i Qualcomm przyznaje się, że jego bazę stanowi chipset Snapdragon 662, zaprezentowany w 2020 roku.
W środku pracuje zatem ośmiordzeniowy układ z czterema rdzeniami performance o taktowaniu do 2,1 GHz i czterema rdzeniami efficiency o maksymalnym taktowaniu 2,0 GHz. Chipset graficzny to natomiast jednostka Adreno, wspierająca API OpenGL ES 3.2 Open CL 2.0 i Vulkan 1.1 oraz obsługująca kodeki H.264, H.265, VP8 i VP9. Dodatkowo Snapdragon 6s Gen 1 wspiera RAM LPRDDR4x o taktowaniu 2133 MHz lub LPDDR3 o częstotliwości 933 MHz i pamięć wewnętrzną UFS 2.1.
Od strony łączności mamy absolutne minimum w postaci modemu 4G, w tym z obsługą VoLTE, osiągającym prędkości do 390 Mb/s, GPS, Wi-Fi 5 w konfiguracji MIMO 1×1 oraz Blueooth 5.1. Najlepszy wyświetlacz, jaki można połączyć ze Snapdragonem 6s Gen 1, to panel HD+ o częstotliwości odświeżania 90 Hz lub Full HD+ odświeżaniem 60 Hz, aparat natomiast – zestaw 13 Mpix + 13 Mpix oraz nagrywanie wideo Full HD 60 fps.
Prawdziwie budżetowy procesor
Qualcomm Snapdragon 6s Gen 1 wyposażono także w chip Hexagon NPU, dedykowany rozwiązaniom z zakresu AI, wsparcie zabezpieczeń biometrycznych oraz obsługę technologii szybkiego ładowania Quick Charge 3.0.
Koniec końców nie ulega wątpliwości, że układ mobilny znajdzie zastosowanie głownie urządzeniach, które w Polsce dostaną metkę z ceną nieprzekraczającą trzycyfrowej kwoty – powyżej 1000 złotych standardem w dzisiejszych czasach jest już obsługa szybszych ekranów, modem 5G czy współpraca z szybszymi standardami pamięci.