Huawei P30 Pro Android 10 EMUI 10
Huawei P30 Pro z Androidem 10 i EMUI 10 (fot. Paweł Pobudejski)

Smartfony i tablety Huawei bez aktualizacji? To niestety możliwe (aktualizacja)

W miniony czwartek upłynął termin ważności licencji, na podstawie której Google dostarczało poprawki bezpieczeństwa dla smartfonów i tabletów Huawei z dostępem do GMS. Może to oznaczać, że wiele urządzeń nie otrzyma już żadnej aktualizacji.

Reklama

Tymczasowe rozwiązanie przestało obowiązywać

Kiedy rok temu administracja Stanów Zjednoczonych zabroniła amerykańskim firmom współpracy z chińskimi, w tym Huawei, było jasne, że natychmiastowe zerwanie stosunków handlowych będzie po prostu niemożliwe. Ograniczenie spowodowałoby, że część amerykańskich operatorów telekomunikacyjnych, która wykorzystuje sprzęt Huawei i ZTE, musiałaby natychmiast przerwać swoją działalność i wznowić ją dopiero w momencie zastąpienia chińskiego sprzętu pochodzącym od innych dostawców.

Z tego powodu zdecydowano się udzielić licencji na ograniczoną współpracę, do momentu dokonania stosownych zmian. Jej skutkiem ubocznym była możliwość dostarczania przez Google poprawek bezpieczeństwa dla smartfonów i tabletów Huawei korzystających z usług amerykańskiej korporacji. To właśnie dzięki temu, smartfony, takie jak Huawei P30 Pro, cały czas były aktualizowane.

Reklama

Podczas obowiązywania licencji zdecydowano się na inne rozwiązanie kwestii operatorów wykorzystujących niezaufaną infrastrukturę. Koszty rezygnacji z usług chińskich firm ma ponieść w całości rząd USA, a operatorzy, do momentu otrzymania stosownych funduszy, mogą bez przeszkód korzystać z obecnie posiadanych urządzeń. Tyle tylko, że w najbliższej perspektywie czasowej na taką operację się nie zanosi – byłoby to bardzo istotne obciążenie dla budżetu.

Rozwiązanie kwestii operatorów oznaczało, że licencja nie jest już potrzebna, dlatego nie została przedłużona i wygasła w dniu 13 sierpnia.

Huawei P30 Pro, P40
fot. Tomasz Szwast / Tabletowo.pl

Huawei i Google, co dalej? Tego nie wie nikt

Wygaśnięcie licencji oznacza, że Huawei i Google nie mogą dłużej współpracować, nawet w kwestii dostarczania poprawek bezpieczeństwa dla już certyfikowanych urządzeń.

Nie ma zatem prawnej możliwości, by urządzenia Huawei z GMS otrzymywały kolejne aktualizacje systemu operacyjnego. Co dalej? Nie wiadomo. Zarówno Google, jak i Huawei, wstrzymują się z jakimkolwiek komentarzem zaistniałej sytuacji.

Czy firmom uda się znaleźć sposób na to, by klienci dalej mogli otrzymywać poprawki? Mocno trzymamy kciuki, by tak właśnie się stało, choć na tę chwilę jest to zadanie niemalże niemożliwe.

Aktualizacja – oficjalne stanowisko Huawei

Huawei ma dostęp do aktualizacji systemowych i poprawek bezpieczeństwa od Android poprzez Android Open Source Project. Będziemy aktywnie wdrażać nowe aktualizacje oprogramowania, poprawki systemowe i poprawki błędów, zapewniając jednocześnie kompatybilność i ciągłość działania urządzeń.

Od 16 maja 2019 roku Huawei wydawał poprawki bezpieczeństwa dla ponad 200 modeli. Częstotliwość wydawania poprawek jest na takim samym poziomie, jak w przypadku całej branży.

Plan aktualizacji bezpieczeństwa dla modeli Huawei jest dostępny na stronie internetowej: https://consumer.huawei.com/en/support/bulletin/

Użytkownicy urządzeń Huawei starszej generacji, działających w oparciu o Google Mobile Services, mają niezmiennie dostęp do sklepu Google Play, z którego mogą pobierać aplikacje i aktualizacje. Działanie aplikacji bazujących na GMS również pozostaje bez zmian.

 1. Jak to nie mogą dostać nowego systemu? System mogą, ale bez usług gugla. Tak jak to robią od serii P40. I po co ludzi w błąd szanowny autorze wprowadzasz?

   1. Problemu nie ma. Wytną GMS i właściciele pewnego dnia obudzą się w świecie bez wujka gugla za to z nowym wujkiem Mao (HMS) :)

    1. Dla mnie jest, kupiłem p30pro tylko dlatego, że ma usługi Google. Dzwoniłem do Huawei i powiedzieli mi, że ten model ma i będzie miał te usługi gdyż umowa z Google była podpisana wcześniej. Zastanawiam się czy mogę teraz zwrócić telefon bo ewidentnie zostałem wprowadzony w błąd?

     1. Ja Ciebie rozumiem. Ale to jest troche tak jak z kredytami frankowymi. Wszyscy jak brali to mogli się spodziewać, że kurs ma prawo wzrosnąć. Podobnie Ty kupiłeś telefon z usługami gugla też zdając sobie sprawę z tego, że hojwej ma problem i predzej czy później może on dotknąć ich wszystkich produktów. Inna opcja jest taka, że po prostu wstrzymają wsparcie dla tych modeli z powodu bana.

     2. Niestety nie, jak ktoś brał kredyt we frankach bank był zobowiązany informować o ryzyku i klient podejmował decyzję, tu ja dzwoniłem się upewnić czy ma i będzie miał. Dodatkowo jest zasada nie działania prawa wstecz moim zdaniem jeżeli dany model miał przyznane-wykupione te usługi to powinien je mieć do końca. Co nie zmienia faktu że może być inaczej, napiszę maila do Huawei zobaczymy co odpiszą.

     3. A ile masz na papierze obiecane wsparcia? Bo to jest najistotniejsza kwestia.Ostatecznie korporacja i tak Ciebie wydyma

     4. Chyba jeszcze trochę za wcześnie na jakiekolwiek tego typu działania. Na tę chwilę nikt nie wspomina nawet o możliwości wyłączenia GMS na już sprzedanych smartfonach. Najprawdopodobniej smartfony po prostu przestaną dostawać poprawki bezpieczeństwa, ale GMS dalej będą dostępne.

     5. Brak wsparcia dla GMS pomija tylko wasz artykuł, bo te zagraniczne już o tym wspominają i to nie tylko z GMS, bo i obejmuje to SafetyNet oraz inne aplikacje od Google

     6. Wspominają na zasadzie możliwych scenariuszy, bo to jeszcze nic pewnego. Na tę chwilę ani Google, ani Huawei nie udzielili żadnego komentarza do sprawy poza informacjami o tym, że analizują temat. Poza zakres spekulacji będzie można wyjść dopiero mając oficjalne stanowisko zainteresowanych.

     7. Skoro inne portale wspominają na zasadzie możliwych scenariuszy, to wypadałoby te najbardziej możliwe scenariusze również podać.

     8. GMS nadal działają bez problemu, a telefony bez certyfikacji jakoś dostawały aktualizacje bezpieczeństwa, odcięte były tylko od GMS i płatności

     9. Przecież nikt nie pisał, że już nie działają, a to, że te bez certyfikacji do tej pory dostawały nie oznacza, że będą dalej dostawać, skoro zaczęto o tym pisać w sieci a samym źródłem jest WashingtonPost

     10. Ale poprawki bezpieczeństwa są udostępniane wszystkim więc nie wiem czemu akurat Huawei nie mógłby z nich skorzystać wszak są częścią systemu Android, a tego Huawei dalej może używać

     11. Nie, jak napisałem, napiszę zapytanie tylko tym razem mailem do Huawei Polska i poczekam na odpowiedź.

 2. Widzę proste rozwiązanie: takie firmy jak Google powinny zmienić swoją siedzibę i przenieść się poza USA. Zmiana prezydenta raczej niewiele pomoże bo to już administracja Obamy rozpoczęła „śledztwo” w sprawie Huawei. Aktualnie Biden krytykuje Trumpa za… zbyt łagodne traktowanie Chin. Więc na zmianę się średnio zanosi. To służby i agencje wywiadowcze odpowiadają za bezpieczeństwo i jeśli stwierdzą, że Huawei zagraża infrastrukturze narodowej to administracja raczej wiele nie zrobi. Mam nadzieję, że się mylę.

  „President Barack Obama defended an NSA operation that involved hacking into the servers of Huawei to see if the device manufacturer was spying on other countries for the Chinese government”

  1. Przeniesienie siedziby niewiele da, bo wystarczy, że dana technologia choćby w jakimś małym procencie jest amerykańska i już roszczą sobie do niej prawa.

 3. Jeśli dobrze to rozumiem, to jedynie co się teraz stanie, to wszystkie telefony od Huawei z GMS będą w takim samym stanie jak np. 4 letni samsung, który nie dostaje aktualizacji systemowych.

  Czy na nim nie dziala Google Pay? Wydaje mi się, że działa, a Google raczej niczego w tym wypadku nie certyfikuje. Tak więc do momentu, w którym Google jakoś specjalnie nie zacznie robić akcji specjalnie utrudniających życie Huawei, to nie ma tutaj jakoś specjalnego problemu.

  Aktualizacje systemu Android są poza umową, więc wszystkie poprawki wykryte poza aplikacjami GMS mogą się bez przeszkód pojawić na telefonach Huawei.

  1. I tak i nie. Jeśli Google cofnie certyfikację, to Google Pay z tego co rozumiem powinien przestać działać. Ale czy zdecydują się na taki krok? Czas pokaże.

   1. Zmienia się zapewne jedno – nie będzie mógł pojawić się kolejny Android na obsługiwanym telefonie. Użytkownicy zostają na swoich wersjach, które mogą być poprawiane.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama