smartfon Xiaomi Mi MIX Alpha
Xiaomi Mi MIX Alpha (fot. @Xiaomi)

Szczyt niepraktyczności Xiaomi. Smartfon, którego jeden z ekranów będzie wiecznie zasłonięty

Xiaomi jest znane ze śmiałych projektów smartfonów. Niektóre z nich przyjęlibyśmy z otwartymi ramionami, zaś inne lepiej, żeby zostały zakopane głęboko w ziemi. Zdaje się, że do tej drugiej grupy trzeba zaliczyć koncept urządzenia z dwoma ekranami.

Smartfony z dodatkowymi ekranami to stare dzieje

Smartfony z uzupełniającym ekranem na pleckach urządzenia nigdy się nie przyjęły. Jednym z ostatnich przedstawicieli takiego stylu było Meizu Pro 7 z 2017 roku. Przez długi czas producenci smartfonów nawet nie zawracali sobie głowy takimi rozwiązaniami, dochodząc do (chyba słusznego) wniosku, że to nie jest nikomu potrzebne do życia.

Meizu Pro 7 (fot. Meizu)

Ponieważ jednak wyobraźnia projektantów Xiaomi nie zatrzymuje się tylko na tym, co jest potrzebne i praktyczne, powstają takie urządzenia jak Mi Mix Alpha, którego obudowa to w większości ekran. Pewną wariacją na temat takiego rozwiązania jest nowy patent zgłoszony przez tą firmę do chińskiej agencji zajmującej się przydzielaniem praw do znaków towarowych i projektów, CNIPA.

smartfon Xiaomi Mi MIX Alpha
Xiaomi Mi MIX Alpha (źródło: Xiaomi)

Ekran ciągnący się wokół smartfona

Xiaomi ewidentnie jest zakochane w pomyśle smartfona, który niemal cały byłby ekranem. Stąd w nowym patencie pojawia się plan urządzenia, którego cała dolna część tylnej obudowy również przypada na ekran.

(fot. LetsGoDigital)

Mogłoby to być przydatne chyba tylko w sytuacji robienia selfie aparatem głównym – wtedy obraz byłby wyświetlany na tylnej części wyświetlacza. W innych scenariuszach byłaby ona wiecznie zasłonięta przez dłoń użytkownika.

(fot. LetsGoDigital)

Górna część tylnego panelu jest klasycznie zajęta przez solidnej wielkości aparat z matrycą 108 Mpix oraz obiektywem z przybliżeniem optycznym. W jednej z opcji, szkło jest tam półprzezroczyste, ukazując wnętrze urządzenia, jak w Xiaomi Mi 8 Explorer Edition. Boki smartfona nie noszą żadnych śladów przycisków fizycznych, a u dołu znajdujemy port USB-C oraz maskownice głośników.

Wiadomo, że mamy do czynienia tylko z konceptem, który najpewniej nigdy nie trafi do realizacji. Nawet Mi Mix Alpha, mimo wielu działających prototypów, wciąż jest sprzętem niedostępnym w sprzedaży. Choć nie ukrywam, osobiście model ten bardzo mi się spodobał.