fot. Nokia

HMD Global gra w otwarte karty: Nokia 2 dostanie aktualizację do Androida Oreo, ale wpłynie to na jej działanie

HMD Global już rok temu zapowiedziało, że Nokia 2 zostanie zaktualizowana do Androida 8.1 Oreo. Siedem miesięcy temu rozpoczęły się nawet beta testy nowej wersji oprogramowania dla tego modelu. Teraz jednak producent przyznaje, że aktualizacja dla tego smartfona może negatywnie wpłynąć na jego działanie, ale mimo to zamierza ją udostępnić.

Nokia 2 jest budżetowcem w każdym calu. Model ten napędza czterordzeniowy (4x ARM Cortex-A7; 28 nm) procesor Qualcomm Snapdragon 212 1,3 GHz, który współpracuje z 1 GB RAM. Smartfon zadebiutował z Androidem 7.1.1 Nougat, ale po kilku miesiącach producent zapowiedział aktualizację do Androida 8.1 Oreo dla niego.

Reklama

Sprawy nieco jednak się skomplikowały. Juho Sarvikas‏, CPO HMD Global, poinformował za pośrednictwem swojego oficjalnego konta na Twitterze, że producent wraz z Qualcommem wykonali ogrom pracy, aby stworzyć aktualizację do Androida 8.1 Oreo dla Nokii 2. Mimo to, z uwagi na fakt, że nowa wersja oprogramowania ma większe wymagania sprzętowe, nowszy system może pogorszyć działanie smartfona.

Z tego powodu HMD Global postanowiło dać użytkownikom wybór: albo pozostaną na Androidzie 7.1.1 Nougat, albo zaktualizują na własne ryzyko urządzenie do Androida 8.1 Oreo. Aktualizacja nie zostanie więc rozesłana bezprzewodowo, kanałem OTA (Over-The-Air) do wszystkich. Zamiast tego, będzie ją można pobrać ze strony internetowej producenta.

Z uwagi na swoją specyfikację, w obecnej sytuacji Nokia 2 powinna przynależeć do smartfonów z systemem Android Go. Nie ma jednak możliwości, aby z Androida 7.1.1 Nougat zaktualizować ją go Androida 8.1 Oreo Go Edition. Mimo wszystko HMD Global zdecydowało się przygotować i udostępnić nową wersję oprogramowania dla tego modelu, ale jednocześnie lojalnie ostrzega, że po jej zainstalowaniu urządzenie może działać gorzej.

To prawdopodobnie pierwszy raz, kiedy mamy do czynienia z taką szczerością i ogólnie sytuacją. Ciekawe, jaka część właścicieli Nokii 2 zdecyduje się pozostać na lepiej zoptymalizowanym Androidzie 7.1.1 Nougat, a ile osób postanowi zaryzykować i zaktualizuje swój sprzęt, aby mieć dostęp do nowych funkcji.

Źródło: @sarvikas