smartfon Nokia 2.3
Nokia 2.3 (źródło: Nokia)

Nokia 2.3 już oficjalnie w Polsce. Cena się potwierdziła

Pod koniec minionego tygodnia poznaliśmy cenę Nokii 2.3. Było więc pewne, że smartfon lada chwila oficjalnie trafi do sprzedaży w Polsce. I tak się właśnie stało – od dziś można kupić najnowszego budżetowca legendarnej marki.

Co potrafi Nokia 2.3?

Jako że jest to smartfon z niższej półki, producent musiał skupić się na wybranych elementach kosztem innych. Specyfikacja Nokii 2.3 nie jest idealna (chociaż to bardzo subiektywne określenie), jednak urządzenie ma przynajmniej kilka argumentów, aby przekonać do siebie klientów.

Po pierwsze, jest to pierwszy model z tej serii z podwójnym aparatem głównym. Moduł składa się z głównego o rozdzielczości 13 Mpix z przysłoną f/2.2 i pomocniczego 2 Mpix. Ten ostatni odpowiada za zbieranie danych o głębi ostrości w celu uzyskania efektu bokeh (tj. rozmazanego tła). Niejednej osobie z pewnością spodoba się możliwość uzyskania różnych efektów rozmycia – oprócz standardowego są jeszcze kształty motyla, serca i gwiazdy. Oprogramowanie aparatu dodatkowo zapisuje kilka ujęć przed i po naciśnięciu spustu migawki, a następnie rekomenduje (zdaniem sztucznej inteligencji) najlepsze. Funkcja ta przyda się szczególnie w dynamicznych scenach, w których fotografowany obiekt się porusza, a także grupowych zdjęciach (w ich przypadku często się zdarza, że ktoś w nieodpowiednim momencie mrugnie).

smartfon Nokia 2.3
Nokia 2.3 (źródło: Nokia)

Kolejną zaletą Nokii 2.3 niewątpliwie jest akumulator o dużej pojemności, bo 4000 mAh, co przy niewymagających podzespołach ma przełożyć się nawet na dwa dni pracy z dala od ładowarki (tak przynajmniej obiecuje producent). Niestety, proces jej ładowania będzie trwał stosunkowo długo, ponieważ smartfon nie obsługuje technologii szybkiego ładowania, a jedynie standardowe/lekko przestarzałe 5 V/1 A (5 W). W większości przypadków zapewne skończy się na tzw. nocnym ładowaniu, gdyż może okazać się ono najbardziej dogodne dla użytkownika.

Nokia 2.3 może się również pochwalić przynależnością do programu Android One, co gwarantuje jej dwie duże aktualizacje systemu i comiesięczne poprawki zabezpieczeń przez okres trzech lat. Niestety, smartfon po wyjęciu z pudełka pracować będzie pod kontrolą Androida 9.0 Pie, więc jego właściciele dostaną update’y do Androida 10 i Androida 11, ale Androida 12 już nie. W przypadku budżetowego urządzenia to jednak i tak ponadprzeciętność.

Oprócz powyższego, Nokia 2.3 oferuje też 3,5 mm złącze słuchawkowe, Dual SIM, dedykowany klawisz do uruchamiania Asystenta Google i 32 GB pamięci wbudowanej z możliwością rozszerzenia przy pomocy karty microSD o maksymalnej pojemności 512 GB, a także czterordzeniowy (4x ARM Cortex-A53; 12 nm) procesor MediaTek Helio A22 2,0 GHz i 2 GB RAM. Wyświetlacz (LCD) w smartfonie ma przekątną 6,2 cala, proporcje 19:9 i rozdzielczość HD+ oraz wycięcie w kształcie kropli wody w górnej części, w którym umieszczono aparat 5 Mpix z przysłoną f/2.4.

Nokia 2.3 – cena w Polsce

Potwierdza się, że Nokia 2.3 będzie kosztować w naszym kraju 549 złotych. Klienci dostaną do wyboru dwie wersje kolorystyczne: grafitową i zieloną. Urządzenie można zakupić w „najlepszych sieciach sprzedaży” (takiego określenia używa HMD Global) oraz w sieci komórkowej T-Mobile.

Źródło: informacja prasowa