Motorola One Action

Android 10 trafia na Motorolę One Action

Motorola często jest krytykowana za to, że nie wspiera swoich smartfonów tak, jak oczekiwaliby tego użytkownicy. W związku z tym, ci nierzadko głośno wyrażają swoje niezadowolenie, szczególnie że kiedyś polityka aktualizacyjna była zupełnie inna (czyt. lepsza i sprawniej realizowana). Producent stara się jednak sukcesywnie aktualizować swoje urządzenia i teraz przyszedł czas na Motorolę One Action – model ten zaczyna otrzymywać update do Androida 10.

Reklama

Motorola One Action zadebiutowała w Polsce w połowie sierpnia 2019 roku z Androidem 9.0 Pie na pokładzie. Na tamtą chwilę było to najnowsze wydanie Zielonego Robota, bowiem Android 10 został udostępniony dwa i pół tygodnia później, 3 września. Właściciele tego smartfona czekali więc na aktualizację prawie pół roku, ale nareszcie ją otrzymują.

Reklama

Motorola One Action – aktualizacja do Androida 10

Jak napisano w changelogu, aktualizacja zostanie zainstalowana w tle, dzięki czemu użytkownik cały czas będzie mógł korzystać ze smartfona – po jej zakończeniu otrzyma stosowne powiadomienie. Jako że Motorola One Action należy do programu Android One i ma na pokładzie niemal „czystego” Androida, nowa wersja oprogramowania przyniesie masę zmian. Dla wielu osób najważniejszą może okazać się systemowy tryb ciemny, zaś dla innych nowy sposób nawigowania po systemie. Android 10 wprowadza również nieco inne, według Google lepsze, podejście do kwestii prywatności – użytkownik może na przykład przyznać danej aplikacji dostęp do lokalizacji tylko na czas korzystania z niej, aby w tle go nie śledziła (przydatne m.in. w programach służących do nawigowania czy zamawiania przejazdów).

Oprócz tego, Android 10 rozbudowuje funkcjonalność sekcji „Cyfrowa równowaga”. Nowościami jest tryb skupienia, który pozwala zablokować na określony czas wysyłanie powiadomień z wybranych (lub wszystkich) aplikacji, a także opcje dla rodziców, pozwalające m.in. ustawić czas, przez jaki dziecko może korzystać ze smartfona.

Motorola One Action Android 10 update
Aktualizacja do Androida 10 dla Motoroli One Action (fot. Przemysław L.)

Niestety, aktualizacja do Androida 10 dla Motorola One Action nie idzie w parze z udostępnieniem najnowszych poprawek zabezpieczeń Androida – mamy luty 2020 roku, a producent zapewnił jedynie łatki z grudnia 2019 roku.

Jak wspomniałem, Motorola One Action jest członkiem programu Android One, dlatego powinna otrzymać również aktualizację do Androida 11. Zostanie on jednak udostępniony dopiero pod koniec trzeciego kwartału bieżącego roku, więc prawdopodobnie użytkownicy tego smartfona dostaną go kilka miesięcy później.

Dzięki Przemysław za info i screena!

Reklama