Projekt Librem 5: znamy pełną specyfikację, producent ponownie opóźnił dostawę smartfona

Librem 5 to dość nietypowy projekt, ponieważ ma być pierwszym na rynku smartfonem z „prawdziwym Linuksem”. Producent udostępnił nowe informacje dotyczące tego urządzenia i przy okazji poinformował, że termin wysyłki (ponownie) został przesunięty.

Dla przypomnienia, Librem 5 to projekt smartfona, który ma pracować na systemie PureOS. Jeśli jednak użytkownik zechce, będzie mógł zainstalować wybraną przez siebie, inną dystrybucję Linuxa. Kolejną zaletą tego urządzenia mają być świetne zabezpieczenia i troska o bezpieczeństwo użytkownika, czyli o coś, co jest coraz ważniejsze w świecie smartfonów.

Projekt zadebiutował jako akcja crowdfundingowa, której celem było zebranie półtora milionów dolarów. Ogromne zainteresowanie tym urządzeniem sprawiło, że udało się pozyskać aż 151% celu, czyli niemalże 2 miliony i 300 tysięcy USD. Niejednego mocno to zaskoczyło, ponieważ wiele osób nie wierzyło w powodzenie tego projektu. A tu taka niespodzianka.

Producent nareszcie opublikował niemalże kompletną i zatwierdzoną specyfikację sprzętu. A więc co zaoferuje Librem 5?

Wyświetlacz 5,5 lub 5,7 cala o rozdzielczości HD
Procesor iMX8M Quad Core
Pamięć 32 GB eMMC
Łączność bezprzewodowa WiFi 2,4/5 GHz + Bluetooth v4
GPS Tak
Przyciski do rozłączenia (killswitches) Możliwość odcięcia WiFi, Bluetooth oraz mikrofonu/kamery i GPS
Wejście na kartę pamięci Tak
Kamera frontowa: Tak (brak informacji szczegółowych)
Kamera główna: Tak (brak informacji szczegółowych)
Wibracje: Tak
Ładowanie za pomocą: USB-C
Możliwość wyjęcia baterii: Tak
Głośniki Minimum 1

I gdyby ktoś pytał – to nie ja jestem autorem tych słów, to po prostu dosłowne tłumaczenie tabeli na język polski.

Jak widać, specyfikacja wygląda dosyć… oryginalnie. Cieszy mnie obecność przycisków do hardware’owego wyłączenia modułów, natomiast dziwi to, że ekran będzie miał rozdzielczość HD, co na dzisiejsze standardy pasuje bardziej do najniższej półki cenowej smartfonów.

Firma Purism udostępniła również film, na którym możemy zobaczyć jak wygląda system PureOS na urządzeniu mobilnym.

Już wcześniej producent opóźnił dostawę Librem 5 z powodu problemów z procesorem i.MX8. Purism potrzebowało nieco więcej czasu na przygotowanie jednostki, ale koniec końców zdecydowało się na skorzystanie z chipsetu i.MX8 Mini, który – jak twierdzi firma – jest najlepszym tego typu procesorem, jeśli zestawimy relację mocy obliczeniowej i zużycia energii.

Niestety, to dało kolejne opóźnienia i Purism ponownie przesuwa datę wysyłki sprzętu – z drugiego na trzeci kwartał bieżącego roku. Cóż, pomimo tych niemałych problemów można już bezpiecznie stwierdzić, że w 2019 roku w końcu zobaczymy pierwszy smartfon bez Androida, który działa na czystym Linuksie. Nie wiem jak Wy, ale ja się nie mogę doczekać.

Źródło: Purism przez SlashGear