"Budżetowy" Google Pixel 3A ze Snapdragonem 625? To teoretycznie mógłby być hit, ale nie będzie 17

„Budżetowy” Google Pixel 3A ze Snapdragonem 625? To teoretycznie mógłby być hit, ale nie będzie

Według ostatnich doniesień, wczesną wiosną, czyli w ciągu kilku(nastu) najbliższych tygodni, do sprzedaży trafią Pixel 3 Lite i Pixel 3 XL Lite. Właśnie jednak okazuje się, że Google może pracować nad jeszcze jednym smartfonem, najbardziej „budżetowym” ze wszystkich. Jego premiera mimo wszystko stoi pod wielkim znakiem zapytania i może nawet lepiej by było, gdyby nigdy nie trafił on na rynek.

Do tej pory Google wypuszczało jedynie high-endy. Sporą niespodzianką były więc informacje, że koncern z Mountain View pracuje nad dwoma smartfonami ze średniej półki, które już niedługo trafią do sprzedaży. Mimo to, specyfikacja Pixela 3 XL Lite nadal w większości pozostaje zagadką, w przeciwności do listy parametrów Pixela 3 Lite. W tym miejscu wypada dodać, że wciąż nie wiadomo, czy Amerykanie zdecydują się akurat na dopisek „Lite”, ale to właściwie najmniej ważne.

Google ma poważny problem z pilnowaniem swoich tajemnic: Pixel 3 Lite w całej okazałości na filmie

Co więcej, właśnie okazuje się, że Google może pracować nad jeszcze jednym smartfonem i to najbardziej „budżetowym” ze wszystkich. W bazie Geekbench dostrzeżono bowiem model Google Pixel 3A, który wyposażono w ośmiordzeniowy (8x ARM Cortex-A53; 14 nm) procesor Qualcomm Snapdragon 625 z układem graficznym Adreno 506 i 2 GB RAM. Co ciekawe, urządzenie podczas testów pracowało już pod kontrolą Androida 10.

"Budżetowy" Google Pixel 3A ze Snapdragonem 625? To teoretycznie mógłby być hit, ale nie będzie 19
Google Pixel 3A w bazie benchmarku Geekbench

Teoretycznie wypuszczenie na rynek „budżetowego” Pixela mogłoby być strzałem w dziesiątkę. Gdyby bowiem Google wyposażyło go w aparat o takich samych możliwościach, jak w droższych modelach, to bezpośrednia konkurencja pod tym względem nie mogłaby się z nim równać (nawet jeśli kosztowałby zauważalnie więcej od niej).

W praktyce procesor Qualcomm Snapdragon 625 mógłby jednak nie poradzić sobie z tak zaawansowanym przetwarzaniem obrazu, a oprogramowaniem raczej nie dałoby się „nadgonić” tych niedociągnięć. Układ ten ma bowiem znacznie słabszy ISP niż zdecydowanie wyżej pozycjonowane Snapdragon 670 (Pixel 3 Lite) i Snapdragon 710 (Pixel 3 XL Lite), które dysponują Qualcomm Spectra 250 ISP.

Nie można też wykluczyć, że Pixel 3A nigdy nie ujrzy światła dziennego, ponieważ jest to po prostu platforma testowa dla Google i koncern z Mountain View nie ma zamiaru wprowadzać takiego modelu na rynek. I byłoby to nawet rozsądnym posunięciem, ponieważ Amerykanom raczej nie zależy na zwiększaniu udziałów, jak nie mniej znanym konkurentom.

Bardziej prawdopodobne więc, że w tym roku Google zaprezentuje pierwszego Pixel Watcha niż „budżetowego” Pixela.

Fossil sprzeda Google „wybraną część swojej technologii” i część załogi z działu R&D za 40 milionów dolarów

*na grafice tytułowej Google Pixel 2

Źródło: Geekbench dzięki Nashville Chatter