(fot. Skoda)

Skoda Enyaq iV już oficjalnie. Poznajcie nowego elektrycznego SUV-a

Czesi zaprezentowali samochód, który idealnie wpisuje się w obecne trendy – po pierwsze jest elektryczny, po drugie to SUV. Oto Skoda Enyaq iV.

Skoda rozwija zelektryfikowaną ofertę

Firma już w zeszłym roku pokazała w pełni elektryczny model Citigo, który ze względu na rozmiary, a także oferowany maksymalny zasięg, przeznaczony jest przede wszystkim do poruszania się w mieście. Natomiast nowa Skoda Enyaq iV, szczególnie w topowym wydaniu, sprawdzi się również podczas dłuższych podróży. Tym bardziej, że podobnie jak inne większe samochody czeskiego producenta, oferuje sporo przestrzeni wewnątrz.

Skoda Enyaq iV
(fot. Skoda)

Enyaq iV to model w pełni elektryczny, który napędzany jest wyłącznie przez silniki elektryczne, a energię czerpie z akumulatorów. Został on oparty na platformie MEB stworzonej przez Grupę Volkswagen i użytej już w ID.3 czy ID.4.

Wraz z premierą Enyaq iV rozpoczyna się nowa era dla Skody. To nasz pierwszy całkowicie elektryczny samochód oparty na platformie MEB. Wprowadzając ten model, sprawiamy, że elektromobilność jest Simply Clever – z dużym zasięgiem, szybkim ładowaniem, łatwością obsługi i przystępnymi cenami. Enyaq iV jest produkowany w sercu Skody, mieście Mladá Boleslav, dzięki czemu nasz główny zakład jest jedynym zakładem produkcyjnym pojazdów na bazie MEB w Europie poza Niemcami. To wspaniałe świadectwo kompetencji Skody i chciałbym podziękować całemu zespołowi, który pracował nad Enyaq iV. To wspaniały samochód i jestem naprawdę dumny z zespołu.Thomas Schäfer, dyrektor generalny Skoda Auto

Ekskluzywna i wyjątkowa edycja Founders Edition

Obok wersji podstawowej i innych wariantów, klienci będą mogli zamówić specjalną edycję Founders Edition. Powstanie ona tylko w 1895 egzemplarzach – nie jest to przypadkowa liczba, bowiem 125 lat temu, w 1985 roku, założona została firma Skoda Auto.

Skoda Enyaq iV
(fot. Skoda)

Na wielofunkcyjnej, obszytej skórą kierownicy znajdzie się plakietka Founders Edition – stworzona przez czeskiego producenta szkła kryształowego, firmę Preciosa. Plakietka będzie zawierać numer modelu, potwierdzający, że samochód pochodzi z limitowanej gamy.

Skoda Enyaq iV
Skoda Enyaq iV – duży, aż 13-calowy ekran (fot. Skoda)

Skoda Enyaq iV Founders Edition to także 21-calowe felgi, bogate wyposażenie i podświetlany grill. Warto dodać, że podświetlany grill będzie oferowany jako opcja także w innych wersjach modelu. Ekskluzywny wariant ma zostać wprowadzony do sprzedaży wiosną 2021 roku.

Skoda Enyaq iV – dostępne wersje, zasięg i osiągi

Enyaq iV, zależnie od wersji, oferuje napęd na tył lub wszystkie koła. Poszczególne warianty różnią się pojemnością akumulatorów, przyspieszeniem czy maksymalną prędkością. Pełna oferta przedstawia się następująco:

  • Enyaq iV 50 iV – napęd na tył, 109 kW, 220 Nm, 11,4s 0-100 km/h, prędkość maksymalna 160 km/h, zasięg 340 km (WLTP)
  • Enyaq iV 60 iV – napęd na tył, 132 kW, 310 Nm, 8,7s 0-100 km/h, prędkość maksymalna 160 km/h, zasięg 390 km (WLTP)
  • Enyaq iV 80 iV – napęd na tył, 150 kW, 310 Nm, 8,5s 0-100 km/h, prędkość maksymalna 160 km/h, zasięg 510 km (WLTP)
  • Enyaq iV 80x iV – napęd na wszystkie koła, 195 kW, 426 Nm, 6,9s 0-100 km/h, prędkość maksymalna 160 km/h, zasięg 460 km (WLTP)
  • Enyaq iV RS iV – napęd na wszystkie koła, 225 kW, 460 Nm, 6,2s 0-100 km/h, prędkość maksymalna 180 km/h, zasięg 460 km (WLTP)
Skoda Enyaq iV
(fot. Skoda)

Czas ładowania od 5 do 80% w przypadku największego akumulatora, po podłączeniu do ładowarki 125 kW, ma trwać tylko 38 minut. Natomiast korzystając z domowej ładowarki 11 kW, zależnie od pojemności akumulatorów, będziemy musieli poczekać od 6 do 8 godzin.