Składane urządzenie Surface z dwoma ekranami na tajnym pokazie w Microsofcie

Kiedy dowiedziałem się o prezentacji Microsoftu za zamkniętymi drzwiami, związanej z kolejnym urządzeniem z linii Surface, od razu pomyślałem o mitycznym Surface Phone. Fani marki wyczekują go niczym gracze modlący się o Half-Life’a 3. Czy chodzi więc o składany telefon od giganta z Redmond?

Sprzęt znany jest pod pseudonimem Centaurus, i najwyraźniej nie jest to klasyczny smartfon. Nie jest to nawet składany smartfon, bo źródła wskazują na urządzenie bardziej zbliżone do tabletu z dwoma ekranami, aniżeli na telefon. Microsoft, rzecz jasna, niczego nie potwierdza, ale najwyraźniej firma nie chce być tak tajemnicza, przynajmniej względem części swojego wewnętrznego personelu.

Reklama

Centaurus jest podobny do tabletu Courier, nad którym Microsoft pracował jeszcze za rządów Steve’a Ballmera. Firma ostatecznie nigdy nie skorzystała z prototypu, i porzuciła projekt cyfrowego notatnika z dwoma ekranami. Po drodze pojawił się jeszcze koncept składanego smartfona Andromedaale ten podobno został odsunięty na bok, ponieważ zespoły badawcze zajęły się Centaurusem.

Bezkonkurencyjna książka, ale do ideału jej jeszcze trochę brakuje – recenzja Lenovo Yoga Book C930

Na dwóch ekranach o nieznanej przekątnej, tajemnicze urządzenie Surface miałoby pokazywać interfejs Windowsa Lite, czyli lżejszą wersję Windowsa 10, przeznaczoną dla sprzętów z dwoma ekranami i stanowiących konkurencję wobec Chromebooków. Nie wydaje się realne, żebyśmy zobaczyli Centaurusa jeszcze w tym roku, ponieważ sam system wymaga jeszcze wiele pracy.

Oprócz nowego Surface’a, Microsoft pokazał swoim pracownikom działającą wersję usługi xCloud dla graczy, której pełną prezentację zobaczymy na targach E3 oraz nowy projekt aplikacji Teams, zaprojektowanej jako rozszerzenie czatu firmy o rzeczy przydatne w kontaktach z rodziną i przyjaciółmi, np. udostępnianie lokalizacji, przesyłanie dokumentów czy współdzielenie kalendarzy.

Wojna na serwisy strumieniujące gry – Microsoft pokazuje Project xCloud w akcji, a Google zapowiada własną usługę

źródło: The Verge przez BGR
na zdjęciu głównym: koncept Microsoft Courier