Microsoft Surface Duo
Microsoft Surface Duo (źródło: Microsoft)

Poznaliśmy cenę i datę premiery Microsoft Surface Duo. Nikt nie obiecywał, że będzie tanio

Pierwszy smartfon Microsoftu od lat, Surface Duo, będzie naprawdę wyjątkowym urządzeniem. I jak na oferowane możliwości, nieprzeciętnie drogim.

Surface Duo nie będzie ultraflagowcem

Wkrótce zobaczymy to, na co całymi latami czekali fani Microsoftu – na mityczny wręcz Surface Phone, o którego jakości i wspaniałości rozprawiano jeszcze zanim jeszcze projektantom z Redmond w ogóle przyszło do głowy, żeby na serio zabrać się za projekt smartfona z linii Surface.

Im jednak bliżej premiery Microsoft Surface Duo, tym bardziej jasne staje się to, że wyobrażenie o Surface Phone jest znacznie bardziej doskonałe niż prawdziwe urządzenie samo w sobie.

Microsoft Surface Duo

Jak donoszą nieoficjalne źródła, Surface Duo dostanie:

  • podwójny ekran na zawiasie 360º, o przekątnej 5,6 cala każdy, łączący się w jeden 8,1-calowy
  • procesor Qualcomm Snapdragon 855
  • 6 GB RAM
  • aparat o rozdzielczości 11 MPix, bez optycznej stabilizacji obrazu
  • baterię o pojemności 3577 mAh

Zabraknie w nim jednak kilku cech, które chcielibyśmy zobaczyć w tego typu sprzęcie – na przykład modułu NFC. Choć budowa urządzenia aż się prosi o głośniki stereo, dostaniemy też tylko jeden głośnik mono.

Ponadto szybkie ładowanie będzie ograniczać się tylko do 18W – a mogłoby się przydać, bo powyższe informacje o baterii nie napawają optymizmem. Przy dwóch ekranach akumulator ledwo wykraczający poza 3500 mAh nie ma szans na cały dzień wydajnej pracy.

Microsoft Surface Duo i akcesoria, w tym gumowe bumpery na krawędzie

I to wszystko za 1399 dolarów

Microsoft potwierdził dziś na swoim blogu datę wprowadzenia do sprzedaży Surface Duo. Będzie to 10 września. Równocześnie poznaliśmy cenę, jaką trzeba będzie zapłacić za urządzenie – 1399 dolarów.

W tej cenie powyższa specyfikacja nie zachwyca. Oczywiście Surface Duo będzie wspierał działanie wszystkich aplikacji Microsoftu na Androidzie, jak i akcesoria producenta, w tym rysika Slim Pen, znanego z Surface Pro X. To jednak marna pociecha.

Microsoft Surface Duo ze Slim Penem

Choć ani wygląd, ani specyfikacja Surface Duo, a tym bardziej cena urządzenia nie robi na mnie specjalnego wrażenia, niezmiernie ciekaw jestem tego urządzenia. I tego, czy osiągnie prawdziwy sukces, tak jak Surface’y Pro czy też okaże się sprzętem tylko dla bardzo nielicznych, jak Surface Pro X.