Huawei Mate Xs 2 (fot. fonearena)

Nowy smartfon Huawei rozkłada się „na lewą stronę” i obsługuje rysik

Huawei nie traci wiary w składane smartfony – firma przygotowała kolejny model, który wydaje się być zbudowany na przekór wszystkim trendom w branży. Nie otwiera się jak notes, nie składa jak telefon z klapką. Jego ekran wywija się „na zewnątrz”.

Huawei Mate Xs 2 – szaleństwa ciąg dalszy

Nowy składany smartfon Huawei to następca modelu z 2020 roku – Huawei Mate Xs. Odświeżona wersja zmienia nieco projekt, ale nie jakoś drastycznie. Najwięcej nowości pojawiło się w środku, a nie na zewnątrz.

Huawei Mate Xs 2 (fot. fonearena)

Mamy więc duży, elastyczny 7,8-calowy ekran OLED, pracujący w rozdzielczości 2480 x 2200 pikseli i odświeżający obraz w 120 Hz. Po złożeniu, czyli w gruncie rzeczy „zawinięciu” ekranu na tył obudowy, front oferuje 6,5-cala przekątnej do dyspozycji, przy rozdzielczości 2480 x 1176 pikseli. W prawym górnym rogu patrzy na nas wtedy oczko aparatu 10 Mpix.

Całość waży 255 gramów, co jest naprawdę niezłym progresem względem ciężkiego, 300-gramowego niszczyciela nadgarstków, jakim był pierwszy Huawei Mate Xs.

Huawei Mate Xs 2 (fot. fonearena)

Co ważne dla składanych smartfonów, Huawei pochwaliło się ulepszonym mechanizmem składania, który nie będzie negatywnie wpływał na trwałość ekranu, a także zminimalizuje jego fałdowanie po rozłożeniu. Chodzi przede wszystkim o wykorzystanie nowej, czterowarstwowej konstrukcji wyświetlacza. Nawet przy elastycznym panelu udało się zapewnić wsparcie dla rysika Huawei M-Pen 2s. Na rozłożonej powierzchni będzie można więc spokojnie tworzyć gryzmoły.

Huawei Mate Xs 2 (fot. fonearena)

Na aparat główny składają się trzy matryce: 50 Mpix, 13 Mpix (z obiektywem ultraszerokokątnym) i 8 Mpix (z 3-krotnym zoomem optycznym oraz optyczną stabilizacją obrazu). W trzewiach urządzenia działa procesor Qualcomm Snapdragon 888 (tylko z łącznością 4G), 8 GB RAM i 256 GB pamięci wewnętrznej w wersji podstawowej. Wszystko to zasila bateria o pojemności 4880 mAh, ładowana z maksymalną mocą 66 W. Nad poprawnym działaniem urządzenia czuwa system Harmony OS 2.

Huawei Mate Xs 2 sprzedawany będzie w Chinach w cenie 9999 juanów (~6750 złotych) za wersję 8 GB/256 GB lub za 12999 juanów (~8780 złotych) w przypadku wersji 12 GB/512 GB.