fot. Pixabay

Sieć 5G pomoże troszczyć się o nasze zdrowie

Rewolucja związana z siecią 5G zbliża się wielkimi krokami. W wielu państwach prace są albo dalece zaawansowane, albo też czynione są kroki, dzięki którym nowy standard łączności już niebawem ma stać się czymś powszechnie dostępnym. Nie milkną też dyskusje o możliwych zastosowaniach nowego standardu. T-Mobile zdecydowało się zagrać na nutę bezpieczeństwa użytkowników. Nie, nie chodzi o promieniowanie :)

Firma T-Mobile opublikowała nagranie, na którym sanitariuszka wyjaśnia, w jaki sposób sieć 5G może pozwolić skrócić czas reakcji, który nieraz odgrywa kluczowe znaczenie w ratowaniu zdrowia i życia pacjentów. Chodzi między innymi o to, że dzięki szybkiemu przesyłowi danych, karetki będą miały możliwość dynamicznego kontrolowania sygnalizacji świetlnej i przejść dla pieszych.

Reklama

Orange Polska i Ericsson uruchomili w Warszawie testową sieć 5G

W tej chwili wydaje się to dziwne, jednak nie sposób nie zauważyć, że 5G może pozwolić współpracować pojazdom z zarządcami poszczególnych ciągów drogowych. Z technicznego punktu widzenia, nie potrzeba wiele, aby karetka jadąca na sygnale mogła na czas przejazdu daną drogą „przejąć kontrolę” nad światłami, by szybko oczyścić szosę z pieszych i pojazdów, jadąc z pacjentem, który walczy właśnie o życie.

Idąc dalej tokiem nagrania, 5G ma umożliwić dynamiczne skanowanie promieniami rentgenowskimi i przesyłanie danych na bieżąco do lekarza w szpitalu, który będzie miał kilka chwil, aby przygotować się do operacji nie w oparciu o raport ratownika, ale o obraz, który będzie wyświetlał się na jego monitorze czy tablecie. Sanitariuszka dostrzega też potencjał nowej technologii łączności dla transportu dronami leków. Brzmi ciekawie.

Samsung wprowadza 5G do smartfonów ze średniej półki – oto procesor Exynos 980

Zanim jednak te wszystkie zmiany wejdą w życie, musimy poczekać na rozpowszechnienie się technologii 5G w Europie i w Polsce. Wiele wskazuje na to, że nie będziemy czekać zbyt długo, jednak – mimo wszystko – warto dać sobie trochę czasu, zanim choćby część tych wszystkich innowacji rozprzestrzeni się po średniej wielkości miastach. Wiadomo, prędzej czy później ta chwila nadejdzie, jednak wiele trzeba jeszcze w tym temacie zrobić.

O tym, jak będzie wyglądała przyszłość dzięki 5G, Kasia rozmawiała jakiś czas temu z przedstawicielem oddziału T-Mobile Polska. Zainteresowanych odsyłam poniżej – warto poświęcić trochę czasu, by się zapoznać z tym materiałem:

źródło: T-Mobile na YouTube