Samsung One UI 4

Samsung Galaxy Store zawiera szkodliwe aplikacje. Dobrze, że Google ratuje sytuację

Sklepy z aplikacjami, nie zależnie od tego czy mówimy o App Store, Google Play, Samsung Galaxy Store czy App Gallery, muszą mieć silne zabezpieczenia przed szkodliwymi aplikacjami, które starają się do nich przemycić oszuści. Jedne firmy radzą sobie z nimi lepiej, a inne… cóż.

Reklama

Samsung Galaxy Store jest dziurawy

Samsung wciąż prowadzi własny sklep z aplikacjami na urządzenia mobilne, mimo że od lat osoby korzystające ze smartfonów tego producenta pobierają programy głównie z Google Play. Galaxy Store zawiera jednak kilka apek niemalże niezbędnych do prawidłowego działania sprzętów Samsunga, więc sklep raczej nigdzie się nie wybiera.

Samsung One UI 4
Samsung One UI 4

Jednak Galaxy Store ma nieco słabsze zabezpieczenia przed niechcianymi aplikacjami niż choćby Google Play. Dowodzą tego doświadczenia Maxa Wienbacha z redakcji Android Police. Zauważył on, że instalowanie programów z logo Showbox w Galaxy Store uruchamia alert Google Play Protect na urządzeniu. Zwykle ostrzeżenie to nie pojawia się na darmo.

Gdyby przeanalizować dotychczas zgłoszone raporty na stronie Virtustotal, wykazują one, że niektóre aplikacje z Galaxy Store określane są jako ryzykowne lub otwarcie przyznaje się im status adware. Część z nich żąda podczas instalacji dostępu do większej liczby uprawnień niż wynikałoby to z cech danego programu (np. do oglądania filmów). Chodzi o zezwolenia na korzystanie z książki adresowej, rejestru połączeń czy wykonywania i przyjmowania połączeń telefonicznych.

Dodatkowe dochodzenie wykazało, że choć aplikacje same w sobie nie zawsze wykazują cechy złośliwego oprogramowania, to są zdolne pobierać dodatkowe dane, które mogą je już zawierać. W pewnym sensie, w każdej chwili mogą stać się narzędziem do pobrania trojana lub wirusa, stąd wielu dostawców oznacza je jako ryzykowne. Z tego samego powodu Google Play Protect podnosi alarm podczas próby ich instalacji.

Osobiście nie udało mi się zreplikować podobnego zachowania w sklepie Galaxy Store, ponieważ nasz region nie wyświetla wyników dla frazy „showbox”. Źródła wskazują, że nie chodzi o żadne oficjalne programy, a o podróbki, które same w sobie są podejrzane. Należy być jednak wrażliwym na alerty Google Play Protect podczas pobierania aplikacji ze sklepu Samsunga. Jeśli widzimy podobne ostrzeżenie, to w takiej sytuacji lepiej się wstrzymać z instalacją takiego programu.

Samsung zapewne w jakiś sposób odniesie się do tego problemu. Oby niosło to też ze sobą zwiększenie poziomu zabezpieczeń w sklepie Galaxy Store.