Exynos 9610 (fot. Samsung)

Exynos 9630 trafi do lepszych smartfonów Samsunga ze średniej półki

Samsung, podobnie jak Huawei, mocno stawia na swoje autorskie procesory (chociaż nie stroni też od stosowania układów od Qualcomma). Obecnie najbardziej zaawansowanym SoC południowokoreańskiego producenta do urządzeń ze średniej półki jest Exynos 9610, który znaleźć można m.in. na pokładzie Galaxy A50. Jak jednak wynika z najnowszych doniesień, w niedalekiej przyszłości może on zostać zastąpiony przez Exynosa 9630.

Serwis GalaxyClub dowiedział się, że Samsung testuje już nowy procesor, który rozwijany jest pod oznaczeniem kodowym S5E9630. Niestety, na razie nie wiadomo na jego temat nic więcej, ale można spodziewać się, że Koreańczycy zastosują w jego przypadku bardziej zaawansowane rozwiązania niż w Exynosie 9610, aby dogonić konkurencję.

Reklama

Dla przypomnienia, Exynos 9610 składa się z czterech rdzeni ARM Cortex-A73 o maksymalnej częstotliwości taktowania 2,3 GHz i czterech ARM Cortex-A53 1,7 GHz oraz grafiki ARM Mali-G72 MP3. Do produkcji tego SoC Samsung wykorzystuje 10-nm proces technologiczny FinFET. I chociaż w momencie premiery producent deklarował, że układ ten powstał z myślą o high-endowych smartfonach, to w rzeczywistości stosowany jest w średniakach, m.in. wspomnianym już Galaxy A50.

Konkurencja jednak nie śpi. Niedawno HiSilicon zaprezentował procesor Kirin 810, w którym zastosowano cztery rdzenie ARM Cortex-A76 2,27 GHz i cztery ARM Cortex-A55 1,88 GHz oraz grafikę ARM Mali-G52 MP6. Jest to też pierwszy średniopółkowy SoC produkowany z wykorzystaniem 7-nm procesu technologicznego.

Kolejnym, mocnym konkurentem jest MediaTek Helio G90T, również składający się z rdzeni ARM Cortex-A76 i ARM Cortex-A55 (do 2,05 GHz), a także grafiki ARM Mali-G76. Według pierwszych testów, „wykręca” on ponad 200 tysięcy punktów w AnTuTu, co czyni go wydajniejszym od Snapdragona 730. Jednocześnie procesor Tajwańczyków przegrywa w starciu z Kirinem 810. Wpływ może mieć na to fakt, że produkowany jest w o wiele mniej zaawansowanym, 12-nm procesie technologicznym.

Samsung, jeśli nie chce odstawać od konkurencji, musi sięgnąć po nowe rdzenie i niższą litografię. Koreańczycy prawdopodobnie nie „zniżą” się do 7-nm, ale 8 nm jest już jak najbardziej prawdopodobne. Wkrótce powinniśmy poznać więcej szczegółów na temat Exynosa 9630, który najpewniej trafi m.in. do Galaxy A51.

Źródło: GalaxyClub