Samsung traci rynek ekranów AMOLED. Czy ktoś zrzuci króla z tronu?

Mówisz AMOLED – myślisz Samsung. Taki schemat zapewne sprawdza się dobrze u wielu z Was. To właśnie Koreańczycy szeroko rozpowszechnili tę technologię, którą później z powodzeniem sprzedawali swoim konkurentom. Wiele wskazuje na to, że na rynku wyświetlaczy wykonanej w tej technologii idą zmiany, które mogą odbić się i na nas, użytkownikach.

O ekranach AMOLED można pisać albo pieśni pochwalne, albo pełne kąśliwych uwag, eseje. Tak czy owak, zdecydowana większość z Was zapewne słyszała o tej technologii. Podejrzewam też, że sporo czytelników Tabletowo.pl – tak jak ja – ma urządzenie, które wykorzystuje tego typu wyświetlacz. Zgodnie z raportem CINNO Research, panele AMOLED stanowiły 23,2% wszystkich paneli stosowanych w smartfonach w 2018 roku. Prognozowany wzrost na 2019 rok zakłada zwiększenie udziału aż do 27,6%.

Reklama

Recenzja P30 Pro po miesiącu – wszyscy skupiają się na aparacie… a co z resztą?

Jak widać, rynek rośnie, więc Samsung powinien być zadowolony, prawda? Nie od dziś wiadomo, że właśnie ta firma z powodzeniem kontroluje większość produkcji. Cóż, w ujęciu łącznym Sammy na pewno sprzeda sporo paneli tego typu, jednak nie sposób nie zauważyć, że – po raz pierwszy w historii – jego kontrola nad rynkiem spadła poniżej 90%. Precyzując, firma z Korei Południowej dumnie włada 85,7% branży.

Fot za: GizChina

Kto podgryza Samsunga? Oczywiście Chińczycy ;) Drugie miejsce należy do BOE, które kontroluje 5,9% rynku. Czujni czytelnicy zapewne szybko powiążą tę firmę z Huawei, które jest obecnie ich głównym klientem. Panele AMOLED, które zjechały z taśm produkcyjnych BOE, można odnaleźć w Huawei Mate 20 Pro, a także tegorocznym flagowcu, P30 Pro. Jeśli Chińczycy utrzymają tempo wzrostu, nie będę zdziwiony, jeśli za parę lat poważnie zagrożą pozycji Samsunga.

Ot, w dużej mierze mamy tu powtórkę ze świata smartfonów. Jeszcze jakiś czas temu mało kto dawał Huawei czy kilku innym firmom duże szanse. A dziś? Wszyscy wiemy, jak wygląda rynek.

Jak sądzicie, która firma wykonuje najlepsze wyświetlacze? Samsung? A może BOE lub jakiś inny producent? Dajcie znać w komentarzach.

źródło: GizChina