Co nowego w One UI 3.0 na Androidzie 11? Lista nowości i zmian jest bardzo długa

Samsung jeszcze nie rozpoczął udostępniania stabilnej wersji One UI 3.0 na Androidzie 11, ale ruszyły już beta testy, dzięki którym mamy okazję dowiedzieć się, jakie nowości i zmiany wprowadza najnowsza wersja interfejsu południowokoreańskiego producenta.

Kilka zagranicznych serwisów, w tym Android Police i SamMobile udostępniły pełny changelog One UI 3.0 na Androidzie 11. Jak możecie zobaczyć na załączonym poniżej zrzucie ekranu, jest on baaardzo długi i rozbudowany. Należy jednak pamiętać, że to opis wydania beta dla deweloperów i na razie nie ma 100% pewności, że wszystkie nowości i zmiany pojawią się w wersji stabilnej, aczkolwiek zdecydowana większość na pewno.

Samsung One UI 3.0 beta Android 11 changelog
Pełny changelog One UI 3.0 beta na Androidzie 11 (źródło: SamMobile)

Samsung One UI 3.0 – lista nowości i zmian

Chociaż changelog jest bardzo rozbudowany, to w większości Samsung wdrożył niewielkie zmiany i nowości, aczkolwiek użytkownicy powinni zauważyć i docenić dużą część z nich.

Nowa wersja interfejsu, oparta na Androidzie 11, umożliwia na przykład włączenie funkcji wygaszania wyświetlacza po podwójnym dotknięciu wolnego obszaru na ekranie domowym, a także wygodniejszy podgląd konwersacji i mediów po zsunięciu panelu z powiadomieniami, bowiem mają się one znajdować w dedykowanych sobie sekcjach. Ponadto Samsung ulepszył widgety na Always On Display.

One UI 3.0 ma również umożliwić łatwiejsze dotarcie do ustawień klawiatury Samsunga i odnalezienie potrzebnych funkcji, a także korzystanie z bezprzewodowego trybu DeX. Sporo nowego pojawiło się też w przeglądarce producenta, m.in. możliwość blokowania przekierowania na stronie internetowej, jeśli użytkownik dotknie przycisk „wstecz”, przearanżowane menu, nowe dodatki (na przykład opcja tłumaczenia stron internetowych) i zwiększenie limitu otwartych kart do 99.

Innymi nowościami i zmianami w One UI 3.0 są m.in. (w kontaktach) opcja szybkiego usunięcia powielonych kontaktów, wydłużenie czasu (z 15 do 30 dni), po którym skasowane kontakty są trwale usuwane z kosza, (w wiadomościach) dodanie kosza na usunięte wiadomości, (w cyfrowym dobrostanie) informacje, jak zmienił się sposób użytkowania smartfona w porównaniu do poprzedniego tygodnia i możliwość sprawdzenia czasu korzystania z ekranu bez konieczności jego odblokowywania oraz (w aparacie) ulepszony autofokus, a także stabilizacja przy robieniu zdjęć księżyca na dużym przybliżeniu.

Użytkownicy z Polski wciąż nie mogą testować One UI 3.0 na Androidzie 11, ale za jakiś (nieokreślony jeszcze) czas Samsung z pewnością im to umożliwi. Tymczasem, jeśli ktoś jest zainteresowany, jak wygląda nowa wersja interfejsu, może zobaczyć całe mnóstwo zrzutów ekranu w artykule przygotowanym przez ekipę xda-developers.