Samsung Linux on Galaxy DeX (fot. Samsung)

Już niedługo uruchomisz Linuxa na flagowych smartfonach Samsunga. Dzięki Linux on Galaxy

Przy okazji premiery Galaxy S8 i Galaxy S8+ Koreańczycy pokazali również Samsung DeX – narzędzie, które zamienia smartfona w PC. Aktualnie działanie tej funkcji nie jest zbyt rozbudowane, bowiem jedyne, co dostajemy, to dostosowany do dużego ekranu interfejs oraz możliwość wyświetlania aplikacji mobilnych w oknach. Jednak w przyszłości może się to zmienić. Za sprawą Linuxa.

Na świecie aktualnie najpopularniejsze systemy desktopowe to Windows, MacOS oraz Linux. Według najnowszych doniesień, Samsung zamierza przenieść ten ostatni do swoich smartfonów. Tak, użytkownik będzie mógł na swoim Galaxy S8, Galaxy S8+ i Galaxy Note 8 włączyć oddzielny OS, który został stworzony z myślą o komputerach.

System ten będzie dostępny w aplikacji Linux on Galaxy. Oczywiście wątpię aby ktoś chciał korzystać z desktopowego systemu na tak małym ekranie. Wszystko nabiera sensu, gdy smartfon podłączy się właśnie do stacji DeX. Wtedy dostaniemy pełnoprawny OS, dostosowany do pracy na dużym monitorze wraz z programami zaprojektowanymi z myślą o komputerach, a nie inteligentnych telefonach.

Samsung DeX (fot. Tabletowo.pl)

Jeśli Samsung podejdzie do tego w należyty sposób (tzn. udostępni potrzebne sterowniki itd.), to całkiem możliwe, że użytkownik dostanie możliwość instalacji szerokiego spektrum dystrybucji Linuxa. Dzięki temu programowanie czy projektowanie będzie znacznie łatwiejsze. Możliwe, że dojdziemy do tego, że mobilne aplikacje będzie się tworzyć na smartfonach. Dodatkowo takie rozwiązanie może wpłynąć pozytywnie na to, jak się postrzega mobilne granie, dzięki przeróżnym platformom, na przykład Steam.

Muszę jednak zaznaczyć, że Samsung nie jest pierwszy. Już w przeszłości Canonical zaprezentowało coś podobnego – gdy tablet z Ubuntu Touch został podłączony do monitora, otrzymywaliśmy dekstopowy interfejs Unity. Podobne rozwiązanie ma też się znaleźć w smartfonie Librem 5, który po podłączeniu do większego ekranu również wyświetli obraz znany nam z komputerów. Mimo wszystko trzeba przyznać, że to właśnie Koreańczycy mają największą szansę spopularyzować desktopowego Linuxa na urządzeniach mobilnych.

Polecamy również:

https://www.tabletowo.pl/2017/06/20/test-recenzja-stacji-samsung-dex/

Źródło: SamsungAndroid Central