Samsung otworzył w Lublinie Inkubator dla startupów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Byliśmy na jego inauguracji

Mieliśmy wczoraj okazję wziąć udział w oficjalnym otwarciu „Samsung Inkubator Lublin”, przestrzeni dla startupów specjalizujących się w sferze bezpieczeństwa cyfrowego. To już drugi Inkubator Samsunga – pierwszy powstał dwa lata temu w Rzeszowie. Nowy Inkubator wpisuje się w strategię polskiego oddziału koreańskiego producenta, która zakłada pomoc młodym polskim przedsiębiorcom z Polski Wschodniej.

Cyberbezpieczeństwo to ostatnimi czasy szczególnie popularny temat. Nie da się ukryć, że dotyka ono także nasze smartfonowe poletko czy obszar związany infrastrukturą 5G. To właśnie będzie motywem przewodnim Inkubatora w Lublinie (w Rzeszowie jest to IoT), w otwarciu którego brali udział m.in. Krzysztof Żuk – prezydent miasta Lublin, Joseph Kim – prezes Samsung Electronic Polska i Jadwiga Emilewicz – minister przedsiębiorczości i technologii.

Otwarcie Samsung Inkubator w Lublinie wpisuje się w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, której głównym filarem jest trwały wzrost gospodarczy oparty na wiedzy, danych i doskonałości organizacyjnej. Samsung inwestuje w transfer wiedzy i akcelerację startupów, a więc w młodych i ambitnych ludzi. Tak też działa nasz rząd. W stworzonym przez nas ekosystemie innowacji, mamy wiele działań pod parasolem programu Start In Poland, pomagających rozwinąć skrzydła młodym biznesmenom z nowatorskimi rozwiązaniami. Co równie ważne, na mapie Polski mamy kolejny punkt, który przyczyni się do rozwoju cyfrowego krajobrazu wschodniej części naszego kraju – powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Co tak naprawdę będzie oferować Samsung Inkubator Lublin? To przede wszystkim możliwość rozwoju pod okiem doświadczonych mentorów, wsparcie merytoryczne przez zespół inżynierów z warszawskiego Samsung R&D, a także NASK i Politechnikę Lubelską. Co ciekawe, inkubowane startupy będą zachowywać prawa do swoich koncepcji powstałych w Inkubatorze, podczas gdy w komercyjnych rozwiązaniach tego typu zwykle wiąże się to np. z kilkuprocentowym udziałem w potencjalnych zyskach. Ponadto Samsung oprócz wsparcia technologicznego ma zapewniać pomoc w promocji, poszukiwaniu inwestorów, a nawet udzielać pomocy finansowej w przypadku najlepszych pomysłów.

Pierwszy już jest – to Real Buddy, aplikacja dbająca o cyberbezpieczeństwo najmłodszych, która jest obecnie w fazie rozwoju. Ma ona kontrolować maile, SMSy i aktywności w social mediach na ponad 25 platformach, alarmować rodziców w przypadku zagrożeń i edukować. Aplikacja ma działać w oparciu o specjalne samouczące się algorytmy i jednocześnie szanować prywatność dzieci. Kto wie, być może w ciągu najbliższych lat zobaczymy w smartfonach Galaxy właśnie takie rozwiązania, już wbudowane w system Samsunga.

Samsung Inkubator Lublin będzie też czymś więcej, bo skorzysta z niego także lokalna społeczność z Lublina i okolic. Planowane są tam chociażby otwarte zajęcia z kodowania, warsztaty z przedsiębiorczości, hackatony czy wykłady tematyczne. Wystarczy spojrzeć na wydarzenia, jakie odbywały i odbywają się w rzeszowskim inkubatorze, żeby dowiedzieć się, co dokładnie może się dziać również w Lublinie. Osobiście mocno doceniam takie inicjatywy, gdyż sam swego czasu przez kilka lat jeździłem odwiedzać polskie szkoły oraz biblioteki i uczyć kodowania najmłodszych. Takie miejsca są naprawdę potrzebne.

Materiał promujący analogiczny inkubator w Rzeszowie:

Nabór do Samsung Inkubator Lublin rozpoczął się 6 lutego 2019 roku. Zgłoszenia można nadsyłać do 27 lutego, korzystając z formularza dostępnego na tej stronie.

Nakładka Samsung One UI to krok do przodu, ale ma swoje wady