Huawei logo

Według Huawei, jeśli Polska zrezygnuje z rozwiązań firmy w zakresie rozbudowy sieci 5G, technologicznie zostanie z tyłu

Huawei zainwestowało dotąd w polski rynek telekomunikacyjny ogromne pieniądze. Według danych firmy, Chińczycy wydali do tej pory w Polsce 5 miliardów złotych, a w ciągu najbliższych trzech lat zamierzają poświęcić kolejne 2 miliardy. Nie stanie się tak, jeśli zamówienia na nową infrastrukturę łączności nie zostaną złożone, a do tego może doprowadzić polityka blokowania Huawei, propagowana przez Stany Zjednoczone.

O planowanych inwestycjach Huawei na polskim rynku dowiadujemy się z komunikatu przekazanemu serwisowi ISBnews. Firma podkreśla, że współpraca na polu rozwoju sieci 5G byłaby bardzo korzystna, również dla skarbu państwa. W ciągu ostatnich trzech lat Huawei zapłaciło 630 mln złotych z tytułu podatków, z czego w samym 2018 roku – 250 mln złotych.

Zgodnie z zapewnieniami Huawei, rozwiązania telekomunikacyjne, które aktualnie wprowadza w różnych krajach, wyprzedzają konkurencję o 12 -18 miesięcy.

„Huawei podpisał kontrakty na rozwój sieci 5G z ponad 30 krajami, wśród których jest 18 państw europejskich, m.in. Anglia, Niemcy, Włochy, Portugalia, czy Finlandia. Firma wysłała do klientów już ponad 25 tys. stacji bazowych. Gdyby Polska wykluczyła Huawei, czas wdrożenia tej infrastruktury w Polsce wydłużyłby się o co najmniej 12 do 18 miesięcy w stosunku do innych państw, koszt jej wdrożenia w Polsce wzrósłby o 8,5 mld euro, a rachunki osób korzystających z tej infrastruktury wzrosłyby o minimum 100 proc.”

Chodzi więc nie tylko o to, że Polska może znacznie później niż inne kraje „przyzwyczaić się” do sieci 5G, ale też o to, że koszt wprowadzenia tej technologii przy pomocy innych dostawców infrastruktury, będzie znacznie wyższy. A jeśli coś będzie kosztować więcej operatorów telefonii komórkowych, to finansowo odczują to również ich klienci.

Wizerunek Huawei w Polsce został naruszony, gdy dyrektor firmy w Polsce został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa na rzecz chińskiego rządu. W konsekwencji zdecydowano o przyjrzeniu się bliżej infrastrukturze telekomunikacyjnej w naszym kraju, by wykluczyć podejrzenie o udziale firmy w przekazywaniu informacji obcemu wywiadowi. Wynik inwentaryzacji nie będzie decydował o kształcie współpracy Huawei z polskimi firmami, ale może na nią wpłynąć.

Sprawa nabrała dodatkowego aspektu politycznego, gdy Stany Zjednoczone wydały nieoficjalne ultimatum dotyczące korzystania z rozwiązań Huawei, uzależniając od polskiego stanowiska wobec firmy plan umieszczenia amerykańskich wojsk w naszym kraju.

Według Erica Xu, wiceprezesa Huawei, „bezpieczeństwo cybernetyczne nie powinno stać się sprawą polityczną”. Zdaniem wielu, niestety już się stało.

 

źródło: wirtualnemedia (1), (2)