Samsung Gear S2 oficjalnie zaprezentowany

Pierwszy okrągły smartwatch koreańskiego producenta. A nawet trzy

Po dłuższym czasie najróżniejszych przecieków i plotek Samsung zdecydował się w końcu oficjalnie przedstawić nam swoją najnowszą serię smartwatchów – Gear S2. W przeciwieństwie do innych tego typu urządzeń tego producenta, tym razem będziemy mieli do czynienia ze sprzętem o okrągłych obudowach oraz wyświetlaczach. Czy wpłynie to w znaczący sposób na sprzedaż gadżetu?

Koreański producent chce wypuścić dwa (dokładniej trzy, ale o tym niżej) „inteligentne zegarki”, które różnić mają się stylistyką. Podczas gdy Galaxy Gear S2 otrzyma raczej nowoczesny – czy nawet futurystyczny – wygląd, Galaxy Gear S2 Classic trafi najpewniej do osób ceniących bardziej klasyczne wykończenie. Różnice zauważymy zatem także przy zewnętrznych parametrach – Gear S2 będzie ważyć 47 gramów przy rozmiarze 42,3 x 49,8 x 11,4 (mm), podczas gdy wersja klasyczna obciąży nadgarstek trochę mniej, bo 42 gramami, przy wielkości 39,9 x 43,6 x 11,4 (mm).

Reklama

Oczywiście jeżeli chodzi o tarczę zegarka, to ma być ona możliwa do spersonalizowania, niezależnie od modelu. Wszystko dzięki systemowi operacyjnemu Tizen, na który zdecydował się koreański producent. Jak to będzie wyglądało w praktyce? No i dlaczego, mimo iż aktualizacja Android Wear o numerze 1.3 powoli wchodzi na rynek, Samsung zdecydował się na inny system? Zapewne głównie dlatego, że jest on rozwijany właśnie przede wszystkim przez koreańskiego producenta – i to od długiego już czasu. Ponadto dla tak dużego koncernu bycie uzależnionym od firm trzecich nie do końca jest wygodne. Jednak pełne i nagłe odejście od Androida nie jest proste – o czym producent przekonał się w zeszłym roku.

 

Wracając do najnowszych urządzeń Gear S2 – zegarki mają posiadać ładowanie bezprzewodowe, modem WiFi, Bluetooth oraz NFC. Dodatkowo nie straszne im będą kurz czy woda, co potwierdzi certyfikat IP68. Wbudowany akumulator ma pozwolić na korzystanie z smartwatchów przez 2 czy nawet 3 dni. Niestety wciąż nie jest to zadowalający wynik.

Gear S2Gear S2 ClassicGear S2 3G
Ekran
1.2″, Super AMOLED, 302ppi (360 x 360)
ProcesorDwurdzeniowy 1,0 GHz
Pamięć RAM512 MB
Pojemność użytkowa4 GB
System OperacyjnyTizen
Akumulator250mAh Li-ion
(ok. 2-3 dni użytkowania)
300mAh Li-ion
(ok. 2 dni użytkowania)
Łączność
Wi-Fi: 802.11 b/g/n
Bluetooth® 4.1
NFC
Wi-Fi: 802.11 b/g/n
Bluetooth® 4.1
NFC
3G
WodoszczelnośćIP68
DodatkiAkcelerometr, Żyroskop, Pulsometr, Czujnik oświetlenia, Barometr
Wielkość [mm]42,3 x 49,8 x 11,439,9 x 43,6 x 11,444,0 x 51,8 x 13,4
Waga [g]474251

Jak już było wspomniane, na rynku ma zagościć jeszcze trzeci model. Tak naprawdę będzie to wariant Gear S2 z wbudowanym modemem 3G, czyli smartwatch obsługujący karty SIM. Dzięki temu możliwym będzie wysyłanie SMSów czy nawiązywanie połączeń telefonicznych bez wymaganego telefonu/tabletu w pobliżu. Kto wie, może będzie również możliwość przeglądania stron internetowych? Chociaż chyba zgodzicie się, że taka czynność nie należałaby do najwygodniejszych, a co więcej, doprowadzałaby do baaardzo szybkiego rozładowania akumulatora. Sam Gear S2 3G będzie się różnił od braci zarówno wagą – 51 gramów – jak i wielkością – 44,0 x 51,8 x 13,4 (mm). Ceny aktualnie nie są jeszcze znane.

Źródło: Samsung przez Android Community