Samsung ma problemy z Tizen OS – premiery urządzeń odwołane

Samsung odniósł niekwestionowany sukces na rynku zarówno smartfonów jak i tabletów. Czy sukces ten byłby możliwy bez Androida? Wszystko wskazuje na to, że nie. Koreańskiemu gigantowi jednak nie do końca odpowiada pozycja, w której jest on całkowicie zależny od firmy z Mountain View.

Samsung eksperymentował z własnym Galaxy Store, TouchWiz w pewnym momencie zupełnie nie przypominał czystego Androida, a współpraca z Intelem nad platformą i systemem Tizen pokazała, że firma poważnie myśli o dywersyfikacji ryzyka rynkowego i częściowemu uniezależnieniu się od Androida. Google jednak nie jest z tego zadowolone i przedstawiciele Koreańczyków szybko trafili na dywanik Larrego Page’a. Nowy TouchWiz jest teraz mniej inwazyjny, a wszystkie certyfikowane urządzenia przy uruchamianiu wyświetlają logo “with Android” – i to nie tylko te z Korei Południowej.

Pierwsza generacja inteligentnych zegarków od Samsunga oparta była na zielonym robocie, ale kolejna już na Tizenie. Rozzłościło to włodarzy Google i sytuacja między oboma firmami stała się napięta. Koreańczycy przekonali się, że stworzenie systemu operacyjnego od podstaw jest trudniejsze niż sądzili. A największe kłopoty są ze wsparciem deweloperów, co przekłada się na dostępność ważnych aplikacji. Jednym słowem – nikt nie chce kodować dla Tizena.

samsung-z-01_story

Zgodnie z doniesieniami Wall Street Journal, Samsung w ostatniej chwili zrezygnował z wypuszczenia na rynek modelu Z zasilanego właśnie Tizenem. Powodem miał być właśnie brak wystarczającej liczby ważnych aplikacji. Jest to tym bardziej dotkliwe, że smartfon ten miał być zaprezentowany na konferencji właśnie dla deweloperów. Jaki jest sens tworzyć aplikacje dla systemu, dla którego nie produkuje się nawet urządzeń?

Przyszłość Tizen OS nie jest jasna, ale wiele wskazuje na to, że dominacja Androida nabiera niebezpiecznych znamion monopolu, kojarzonego do tej pory z Windowsem dla komputerów PC. Czy Android równie głęboko i trwale spenetruje oraz zdominuje rynek urządzeń mobilnych?

Komentarze

 • Wut?

  To info sprzed ponad 2 tygodni…

  • Oficjalna decyzja o zatrzymaniu premiery Z na rynku rosyjskim została ogłoszona w ten poniedziałek przez dyrektora zarządzającego Samsung Electronics.

 • Meeeerrrrrrtttt

  Szkoda – sądziłem, że ten system ma naprawdę przyszłość i mógłby ten Tizen być naprawdę mocnym graczem, ale raczej nic już z tego nie będzie.
  Samsung się wycofuje, nie chce ryzykować wojny z Google i Microsoftem a Intel postawił wyłącznie na Windowsa.
  Intel na tym straci bo zanim będą zyski z tabletów na Windowsie minie jeszcze z kilka lat… a na smartfonach Intel prawie nie istnieje.
  Intel nie mając dalej systemu na smartfony (android na Atomowych smartfonach to nisza) dalej nie będzie istniał i prawdopodobnie będzie czekał i czekał aż Microsoft w końcu połączy różne rodzaje urządzeń (smafo/tab/pc) z jednym systemem x86
  (czyli na Windows9 albo jeszcze jego następca?)

  • Intel nie postawił na Windowsa moim zdaniem. Wręcz przeciwnie – z Atomami coraz mocniej inwestuje w Androida zapewniając mocne wsparcie i częste aktualizacje.

   Nie mówiąc o tym, że spora część zysku Intela pochodzi ze sprzedaży MBA i MBP od Apple.

   • Meeeerrrrtttt

    Osobiście wątpię, że coś z tego wyjdzie czyli, że Android będzie na dwóch platformach sprzętowych ARM i x86 – te platformy nie są zamienne.
    Intel teraz płaci Googlowi za tworzenie i rozwijanie systemu pod ich procesory ale to na dłuższą mete nie ma sensu.
    Intel wróci i skupi się na Windowsie

  • Azawakh

   Żeby Tizen był mocnym graczem powinien byc innowacyjny w każdym punkcie a nie jest. Powinien posiadać swoją twarz w postaci charakterystycznego i wyróżniającego go z tłumu interfejsu opartego na gestach tak jak MeeGo Harmattan, którego miał być następcą, BlackBerry 10 i Sailfish od Jolla Mobile. Poprzez zastosowanie nienalże identytcznego Touchwiza z wersją androidową system Samsunga zamiast się wyróżniać wtapia sie w tłum i niczym sie nie wyróżnia no to jak ma odnieść sukces? Dla mnie jest to zwyczajne zawracanie głowy a nie parcie do przodu! Przykre ale prawdziwe…

 • janko

  No i dobrze, na plaster komu kolejny system operacyjny, niedawno Bada poszła do piachu. Potwierdzam własnym autorytetem użytkownika telefonu z systemem Bada, że była to siara nie z tej ziemi, dostępne pięć programów na krzyż, a sam system był marny, wolny, drętwy, miał pełno bugów, z którymi nie powinien ujrzeć światła dziennego, a jednak trafił do sprzedaży. To samo byłoby z tym Tizenem. Ile lat trwa już rozwój Androida, a do doskonałości ciągle dużo mu brakuje, to co tu mówić o “systemie”, wyrzeźbionym na poczekaniu na zamówienie działu marketingu.

 • Azawakh

  Pojawienie się Tizena byłoby jednym wielkim błędem! System patrząc na aktualne postępy prac jest zupełnie nieinnowacyjny i do złudzenia poprzez zastosowanie TouchWiza przypomina system Google. Przez takie podejście przemawia zupełny brak pomysłowości i szerokopasmowego myślenia. To nie ma racji bytu i lepiej, żeby Tizen nigdy się nie pojawił a Samsung skupił się na dopracowywaniu linii Galaxy S oraz najlepiej usuwaniu TouchWiza ze swoich produktów bo on zamiast pomagć tylko i wyłącznie zamula.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona