Pierwszy tablet z Tizen emuluje aplikacje z Androida (wideo)

Znacie system operacyjny Tizen? Jeżeli nigdy o nim nie słyszeliście, nie przejmujcie się. To oprogramowanie jest owocem współpracy pomiędzy koncernami Samsung i Intel i wciąż jest w fazie rozwojowej. W serwisie The Handheld Blog opublikowane zostało wideo przedstawiające pierwszy tablet ExoPC działający w oparciu o Tizen. Co w nim fajnego? Otóż, podobnie jak BlackBerry PlayBook, może emulować aplikacje napisane z myślą o systemie Android.

Największą zaletą tego rozwiązania jest automatyczne rozszerzenie zaplecza programowego o setki tysięcy aplikacji dostępnych w sklepie Google Play i poza nim. Jak widać na filmie, emulacja jest całkiem płynna i niewątpliwie ma ogromny potencjał. Opracowana przez firmę OpenMobile Warstwa Kompatybilności Aplikacji (ang. Application Compatibility Layer, ACL) jest w stanie uruchamiać aplikacje z kompatybilnością i responsywnością, którą porównać można natywnym z systemem Android. Czy to prawda, przekonacie się oglądając wideo.

(Drobna uwaga: interfejs tabletu nie jest oficjalnym interfejsem Tizen.)

Technologia ACL została przygotowana dla programistów i producentów OEM. Oznacza to, że przeciętny użytkownik nie będzie miał do niej dostępu, przynajmniej oficjalnie.

Z niecierpliwością czekamy na rozwój Tizen i pierwsze wyposażone weń urządzenia oficjalnie wprowadzone na rynek. Jak zapowiadają Samsung i Intel, oprogramowanie zapewnia najlepsze ze wszystkich mobilnych systemów operacyjnych wsparcie dla HTML5, standardu stanowiącego przyszłość internetu.

via The Handheld Blog

Komentarze

 • mibo6666

  Z ta sama responsywnoscia? Chyba nie bo na sgs1 ta apka mi chodzi duzo plynniej…nie mowie nawet o TF Prime. Jak dla mnie nic ciekawego…no i to zacinanie i zamulanie.

  • mico

   łaaa mibo…. tak wiemy już że masz Prime, że Tegra 2 jest do d… (tzn stała się taka kiedy przesiadłeś się z pierwszego Transformera na Prime) oraz że wszystko inne poza tym co masz Ty też jest do d….

   a wracając do tematu, to fajnie że kombinują z tym Tizen, ale jeśli Nokii nie wyszło z Meego po wieloletniej współpracy z Intelem to Samsungowi nie uda się tym bardziej. Szkoda że Meego zabili, bo to mógł być super system.

   • mibo6666

    Chyba nie zalapales…..

    Napisalem ze aplikacja chodzi lepiej nawet na 2 letnim sgs niż na tym czymś z tinzenem. Slaba jest po prostu ta emulacja….a przyklad prime sluzył jedynie do zobrazowania ,ze jeszcze wiele wiele wiele brakuje do poziomu tableto ktore teraz są topowe. Czytaj chlopie miedzy wierszami….

   • Bucz

    Nokia porzucila Meego bo podpisala umowe z Microsoftem. A Samsung z kolei porzuca dla Tizena swoja Bade wiec maja chyba zamiar to pociagnac.

 • Funky

  http://www.sjp.pl/responsywno%B6%E6 – nie lepiej “czas reakcji”?

  Co do “natywności” też można się spierać :) Nie lepiej “standardowy”, “oryginalny”? Może i użyte zwroty te są w jakimś stopniu poprawne, ale zmierzam bardziej do tego, iż na pierwszy rzut widać, że to tłumaczenie z angielskiego (nie lubię kalek językowych) :)

  • fiki

   Popieram, ja jak czytam “responsywny” to mi się niedobrze robi:)
   Nie wiem kto zaczął pierwszy używać tej pokraki językowej, ale znalazł naśladowców.

 • Xitami

  Za wiki: “Emulator – program komputerowy, który duplikuje funkcje jednego systemu informatycznego w innym, dzięki czemu ów drugi system zwraca te same rezultaty, co pierwszy. Mówimy wtedy, że pierwszy system jest emulowany przez drugi.”

 • Marcin “Azawakh” Wojciechowski

  Wszystko fajnie i fajnie, że Tizen ma możliwość emulowania aplikacji androidowych co bardzo uatrakcyjnia ideę Tizena ale martwi mnie, że Tizen nie ma wsparcia dla nadal aktualnego Flash Playera, w którym powstaje nadal wiele stron www. Rozumiem, że HTML5 może (ale nie musi) być przyszłością Internetu ale zanim HTML się rozpowszechni minus podejrzewam ok. 10 lat jak nie więcej i teraz nasuwa się pytanie co Tizen oferuje w zamian wsparcia Adobe Flash do czasu rozpowszechnienia się HTMLu? Co z przeglądaniem stron, których nikt nigdy nie przepisze na standard HTML? Zna ktoś odpowiedź? Bo dla mnie brak wsparcia dla aktualnie obowiązującego standardu sprawia, że zamiast cieszyć się pełnymi zasobami Internetu otrzymujemy zwyczajną atrapę prawdziwej swobody internetowej.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona